Azory: Kompletní informace o souostroví

Vítám vás na místě, kde najdete kompletní informace o Azorských ostrovech, neboli Azorách či Azorech. Tyto malebné ostrovy uprostřed Atlantiku slibují skvělou dovolenou především pro milovníky přírody a pěší turistiky. Pokud vás tato oblast láká k návštěvě, jste na správném místě. Najdete zde jednak faktické a praktické informace a jednak cestopisy a také zajímavosti z první ruky. Kromě toho si můžete prohlédnout také spoustu fotografií z cest po souostroví.

Základní údaje

Azorských ostrovů je celkem devět. Jsou autonomní oblastí Portugalska a tvoří součást Evropské unie a Eurozóny. V originále se nazývají Ilhas dos Açores.

Azorské ostrovy-základní údaje
Rozloha 2,333 km2
Populace 247,000 (2012)
Správní střediska Angra do Heroísmo, Horta, Ponta Delgada
Nejlidnatější město Ponta Delgada 64,516 (2001)
Úřední jazyk portugalština
Měna Euro
Nejvyšší hora Pico na ostrově Pico (2351m)
Časový posun – 2 hodiny od SEČ

Ostrovy a jejich hlavní města

 • São Miguel – Ponta Delgada
 • Santa Maria – Vila do Porto
 • Terceira – Angra do Heroísmo
 • Graciosa – Santa Cruz da Graciosa
 • São Jorge – Velas
 • Pico – São Roque do Pico
 • Faial – Horta
 • Flores – Santa Cruz das Flores
 • Corvo – Vila do Corvo

Jak a co fotit na Azorech?

Určitě neprohloupíte, když si zjistíte, co a kdy na ostrovech kvete. Léto patří hortenziím a to je asi taky ta nejlepší doba, jak zachytit Azory v jejich největší kráse. Pokud rádi cestujete s foťákem v ruce (a kdo ostatně ne?), možná se vám bude hodit i následující návod na focení krajiny, kde jsem i nějaké své fotky z Azor využila.


E-kniha-Fotime-venku IMnoho příkladů nastavení foťáku, kompozice fotek i postup „rozmazání vody“ v praxi najdete v kompletním návodu na focení venku v každé denní době a za každého počasí z produkce LenkyS a JakNaFoceni.cz.

Fotíme venku: Doma i na dovolené I a II a Kompozice od A do Z

Cena je 189,-Kč/199,- Kč za e-knihy v PDF s více než stovkou fotografií

====> PODÍVEJTE SE NA UKÁZKY, OBSAH KNIHY A RECENZE ČTENÁŘŮ

Knihy si můžete ihned snadno koupit online – ať už kartou, bankovním převodem nebo přes PayPal na zabezpečené platební bráně GoPay. Odkaz ke stažení Vám příjde ihned do emailu.

GARANCE vrácení peněz! Pokud se vám kniha nebude líbit, vrátím vám 100% z ceny!


Čtěte více =====>

Azorské ostrovy a jejich poloha na mapě

Geografická poloha

Azory leží v Atlantickém oceánu mezi Amerikou a Evropou. Rozkládají se v délce 600 km na obou stranách středooceánského hřbetu. Díky tomu se devět ostrovů nachází celkem na třech litosférických deskách – Severoamerické, Euroasijské a Africké.

Ostrovy leží ve vzdálenosti asi 1500 km od Evropy a 1900 km od pobřeží Ameriky.

Azorské ostrovy – mapa

Azory mapa

Mapa Azorských ostrovů

Zdroj dílčích map: Wikimedia Commons

Azory doprava

Azorské ostrovy – letiště

Letiště je na každém z devíti Azorských ostrovů. Dopravu obsluhuje téměř výhradně společnost SATA, dceřiná společnost portugalských aerolinek TAP. Pro nedostatek konkurence a provozu nejsou letenky na Azory příliš levné a čekat nemůžeme ani slevy na poslední chvíli. Z vlastní zkušenosti vím, že letenky na Azory jsou levnější spíše dlouho dopředu. Počet míst za nejnižší cenu je omezen. Když se vyprodají, následuje druhá nejlevnější třída a tak dále… Proto se zpravidla nedají očekávat velké slevy na poslední chvíli.

Na Azory se létá především z Lisabonu, ale také z dalších destinací v Evropě i USA a Kanadě. Zajímat nás může především Frankfurt, Mnichov, Paříž, Londýn, Amsterdam.

Tip: Pokud se chystáte letět na Azory, vyzkoušejte různé kombinace letišť na různých ostrovech Azor. Může se stát, že na jeden z nich bude letenka levnější než na jiný.

Důležité odkazy ======>

Azorské ostrovy – lodní doprava

Levnější dopravu mezi ostrovy zajišťují lodě. V sezóně lodě propojují všechny ostrovy, ale mimo sezonu lodě jezdí jen mezi blízko položenými ostrovy centrální skupiny (Pico, Faial a São Jorge). Sezóna končí na přelomu září a října.

Doporučuju si rozpis jízd lodí prostudovat předem. Ne vždy se totiž trefují do potřeb cestovatelů, takže je dobré předem vědět kdy a kam poplují.

Tip: Pro mladé lidi od 13 do 30 let (včetně) je k dispozici Cartão Interjovem jako výsledek iniciativy Azorské vlády s cílem propagovat cestování po souostroví. Koupíte ji za 48 Euro v turistických kancelářích, bance Espirito Santo, místních hostelech a dalších místech. Tato karta slibuje zdarma vstupy do muzeí, slevy na ubytování a další služby, ale především velké slevy na lodní dopravu. Každá cesta, jakkoliv dlouhá vás pak bude stát pouhých 5 Euro.

Důležité odkazy ======>

Trasy a tarify lodní dopravy najdete na:

Azorské ostrovy – počasí

Klima Azorských ostrovů ovlivňuje Atlantický oceán. Teploty jsou mírné a výkyvy během roku malé. Nečekejte tu tropická vedra a teplé moře. Počasí na Azorách přeje spíše pěší a jiné turistice než té plážové. Čím dále do Atlantiku, tím je klima syrovější.

Nejpříhodnější dobou pro návštěvu Azor jsou letní měsíce s průměrnou teplotou okolo 23°C. Počasí Azor je celoročně proměnlivé, ale v zimě je nejdeštivější a navíc 14°C v průměru nenabízí zrovna dovolenou snů.

Počasí Azorské ostrovy

Počasí a klima Azory: Celoroční průměr teplot na Azorských ostrovech – v maximu, minimu a průměru.

Sluneční svit Azory

Počasí a klima Azory: Celoroční průměrná doba svitu ve dnech na Azorách

Zdroj dat: www.azores.climatemps.com.

Jak moc na Azorech prší?

V červenci a v srpnu budete s velkou pravděpodobností v suchu, v jiném období bude počasí proměnlivější a bude třeba spoléhat i trochu na štěstí. Mraky se na ostrovech honí pořád, ale tropických dešťů se nemusíte obávat. Většinou jde o kratší přeháňky.

Srážky Azory

Počasí a klima Azory: Celoroční průměr srážkových dnů na Azorských ostrovech

Zdroj dat: www.azores.climatemps.com.

Azorské ostrovy -teplota vody a koupání

Atlantický oceán v těchto zeměpisných délkách neslibuje žádné kafe, i když Golfský proud se snaží pobřeží Azor oteplovat. Teploty vody v moři se pohybují od 16°C do 20°C. Lepší jsou proto na koupání teplé prameny São Miguelu.

Azořané mají tam, kde nejsou pláže, vybetonované plácky, kde se dá vlézt do moře. Říkají jim Piscinas naturais. Bez nich by vlézt do vody zvládl jen zkušený fakír, nemluvě o ležení. Pobřeží je totiž poseté ostrými lávovými kameny.

Azory – ubytování

Ubytování na Azorech najdete ve všech cenových relacích. Baťůžkáře potěší, že ceny začínají na evropské poměry hodně nízko.

HostelyPousadas na Juventude – stojí kolem 18 Euro za os/noc se snídaní ve vícelůžkovém pokoji. Najdeme je na ostrově São Miguel, Santa Maria, São Jorge, Terceira a Pico.

Spoustu možností ubytování nabízejí soukromníci a la Zimmer frei, jejichž nabídky najdete klasicky na Booking.com nebo Airbnb.com. Jak se Azory dostávají více do povědomí, vzrůstá i zájem o ubytování a na hlavní sezonu rozhodně doporučuji udělat včasnou rezervaci! (Na São Miguelu se nejvýhodnější nabídky mohou vyprodat třeba už v únoru – vlastní zkušenost).

Důležité odkazy ======>

Ubytování v kempu – Parque de Campismo od 3 do 5 Eur za osobu a stan (při počtu dvou osob). Ty, které jsem měla možnost vyzkoušet na vlastní kůži byly v dobrém stavu a na příjemných místech s víceméně čistými koupelnami, osvětleným posezením a také rošty na grilování, které na Azorách milují.

Tip: Grilovat se dá i na vyhlídkách, kde je také připraveno piknikové posezení a o víkendu tam najdete místní rodinky na výletě.

Azory a pěší turistika

Přesto, že Azorské ostrovy jsou malé, najdou se na nich stezky pro pěší turisty, které vedou těmi nejkrásnějšími místy na ostrovech. Jejich detailní popis najdete zde: Azorské pěší trasy. V turistických informacích na ostrovech vám letáky s mapkami k těmto trasám dají zdarma, ale není od věci se trochu připravit i předem.

Dobré boty a další klasická turistická výbava budou určitě potřeba. Trasy jsou vždy v délce na pul nebo jeden den, takže můžete jít i na lehko.

Pokud sháníte výbavu na cesty, neprohloupíte, pokud si nejprve porovnáte ceny:

Pokud vybíráte nejlevnější cestovní pojištění a chcete ušetřit čas, možná vám příjde vhod porovnání na top-pojisteni.cz.

Jídlo a kuchyně na Azorách

Azorské ostrovy nabízejí různé speciality, které pocházejí především z okolních bohatých vod a také četných pastvin. Doporučuji ochutnat místní čerstvé ryby a také mléčné výrobky – především sýry. Za zmínku stojí i portugalské cukrovinky, které jsou tady i na kontinentu vynikající. Zajímavostí je, že tu koupíte čaj vypěstovaný přímo na ostrově São Miguel (Gorreana či Porto Formoso).

Místní potraviny

Azory jídlo

Foto: Vitrína prezentující výrobky ze dvou ostrovů. Sýr a rybí konzervy jsou ze São Jorge a sušenky a cukrovinky z Graciosy.

 • Mléko, máslo a jogurty
 • Skvělé sýry – nejlepší je z ostrova São Jorge – určitě si nenechejte ujít jej koupit a ochutnat
 • Pečivo, sušenky a sladkosti
 • Marmelády všech druhů
 • Ryby, ať už čerstvé nebo v konzervě jako tuňák a sardinky

468x60-lahve.gif

Ceny jídla

 • Čerstvé ryby v restauraci na Azorech dostanete od 10 Eur.
 • Tip: Nejlevnějším jídlem, jaké lze v restauracích koupit je denní menu (Prato do día), které je za 6 až 6,50 Euro a obsahuje polévku, hlavní jídlo (které si nemůžete vybrat), pití a kávu.
 • Malé pivo stojí kolem 1 Euro. V Portugalsku mají místní značky Sagres a Superbock. Druhý jmenovaný je podle znalců lepší, ale mně, protože nejsem znalec, chutnal víc Sagres.
 • Cukrovinky jsou cenově dostupné. Stojí kolem 1 Eura za kousek (vlastně dost velký kus).
 • Dobrou volbou je i návštěva místního supermarketu, kde seženete mnohé z místních potravin, které se na jednotlivých ostrovech vyrábějí. Je to nejlevnější varianta stravování, protože potraviny stojí zhruba jako u nás.

Cestopisy a reportáže z Azor

Mnohé z cestopisů jsou právě ze souostroví Azory.

Cestopisy

Azorská kuchyně

Fotografie z Azor

Azory sopka Pico

Foto: Azory a fotogalerie

Video z Azor

Závěrem

Nenašli jste informace, které potřebujete? Máte vlastní zkušenosti a zajímavosti z Azorských ostrovů? Napište mi Váš dotaz či připomínku nebo zkušenost do komentáře. Ráda Vám odpovím já nebo další čtenáři!

Sdílejte web na Facebooku! Ke stažení pro Vás mám také tapety na Facebook a tapety na plochu PC z nichž některé jsou právě z Azor.

55 comments

Skip to comment form

 1. gerri

  Zdravim, chtel bych se zeptat na kartu Cartão Interjovem. Kde je mozno ji zakoupit, nebo jestli naleznu blizsi info nekde na netu v eng, popripade jestli nevite jestli jeste ta karta plati. Diky.

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   dá se sehnat v místních turistických kancelářích, bance Espirito Santo, místních hostelech a dalších místech spjatých s turismem. Zkusila bych se zeptat nejprve v turistickém infocentru.

   S podzravem, Lenka

 2. Miška

  Ahoj,

  Jak se prosím pohybují ceny jednotlivých jízd lodí, např. mezi San Miguel a Flores? Nedaří se mi na stránkách Atlanticolina proklikat k cenám 🙁

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   ani mně se to nechce podařit. Ty jejich stránky nefungují uplně optimálně. Jen tedy poznamenám, že lodě nejezdí nikdy přímo. Je třeba si koupit například Sao Miguel Terceira a pak pokračovat dál. Takže podle toho i je třeba si najít lodě. Není to uplně snadné vždy natrefit na perfektní spojení.

   S pozdravem,

   Lenka S

 3. Miška

  Děkuju, to jsme ani nečekali, že by to šlo přímo. Spíš řešíme, jestli použít lodě nebo letadlo. Letecky nám to připadá opravdu hodně drahé, ale zatím jsme nikde nenašli ani orientační cenu lodních jízdenek. Rádi bychom měli alespoň představu. Pamatuješ si na kolik vycházela loď?

  1. LenkaS

   Letadla jsou opravdu dost drahá. Mně loď stála 1 Euro s tím, že jsem měla Cartao Jovem za 50 Euro jako slevovou kartu. Tato karta je myslím do 30 let. To potom vyjde super levně. Dnes budou ceny asi upravené, ale myslím, že to je za 5 Euro cesta s tou kartou. Plná cena bude někde okolo 40 Euro hádám.

 4. Kamil

  Ahoj,v máji / kveten/ cestujeme na Sao Miguel. Chcel by som sa spytat, ci sa da zohnat niekde fakt dobra turisticka mapa, budeme mat prenajate auto a tak by sme chceli obehnut co najviac. Navigaciu mam.Este ci sa da bez problemov platit debetnymi kartami Velmi pekne dakujem. Kamil

  1. LenkaS

   Zdravím,

   mapu jsem tehdy koupila ve velkém pražském knihkupectví, kde je k sehnání přímo mapa Azory. Jinak mapy rozdávají v turistických informacích i přímo na ostrově, pokud by se vám ji nepodařilo sehnat předem.
   Co se týče bežných platebních karet, tak ty se tam dají použít ve větších obchodech nebo hotelích, bankomaty i banky tam taky jsou, i když nemusím asi dodávat, že na menších místech se bude hodit spíše hotovost.

   Šťastnou cestu!

   LenkaS

 5. Radek

  Ahoj 🙂 plánuji navštívit Azory, konkrétně Sao Miguel, za rok nebo dva a zajímalo by mě především, jaký je nejlepší způsob dopravy na ostrově? Problém je v tom, že nemám řidičák a jen tak ho mít nebudu. Co se autobusů týče, slyšel jsem, že nejezdí dost často. Jak tenhle problém vyřešit? Díky za nápady 🙂 Radek

  1. LenkaS

   Zdravím Radku,

   Sao Miguel je největší z ostrovů, proto doprava na něm je z mého pohledu pro neřidiče nejkomplikovanější. Já taky nechtěla řešit pronajímání auta, což byl jeden z důvodů proč jsem se Sao Miguelu na své druhé cestě vyhnula a zvolila menší a bezpečnější ostrovy Sao Jorge, Pico a Faial. Na těch jsem s kamarádkou stopovala.

   Co se ovšem týká Sao Miguelu, tak tam se obecně stopování nedoporučuje, i když já ho nezkoušela.

   Místní busy jezdí, ale není jich tolik a spojují jen města či vesnice a nikoliv přírodní zajímavosti. Pokud byste je tedy chtěl navštívit bez auta, doporučila bych nějak nakombinovat dopravu místními busy a poté pokračovat pěšky…
   Popřípadě mám ještě další doporučení – navštívit menší ostrovy.

   S pozdravem,

   LenkaS

   1. Kristýna

    Ahoj Radku,

    autobusy na Sao Miguel jezdí, ale jsou docela drahé (i pro místní) – většina lidiček má vlastní auto. Na kratší vzdálenosti bych se zkusila pohybovat pěšky, na delší už by se ten autobus asi vyplatil. Na Pico a Faial jsem také stopovala a je to bez problémů, na Sao Miguel se lidé trochu bojí, protože tam docházelo občas ke krádežím. Ale za zkoušku člověk nic nedá.

    Štastnou cestu.
    Kristýna

    1. LenkaS

     Souhlasím s Kristýnou,

     Sao Miguel není považovaný za nejbezpečnější. Sama jsem se tam párkrát necítila dobře. Nevím, jestli se tedy v tomhle případě dá povědět, že za zkoušku „nic“ nedáš…

     LenkaS

 6. Filip

  Ahoj ať jsi kdesi a kdosi, mám malou prosbu. S kamarádem sháníme levné letenky na Azory, ale nevíme přes který web by koupě byla nejlepší. Zatím nemáme zkušenosti. Nemohlo by se nám poradit? Díky moc za jakoukoliv radu;-) Filip

  1. LenkaS

   Ahoj Filipe,

   většinou kupuju letenky přes Student Agency. Většinou tam mám větší štěstí než u nízkonákladovek. Na Azory lítá myslím pořád stejně jenom SATA a TAP – portugalské aerolinky, tak tam moc možností není. Zkusila bych ještě přímo stránky Sata.pt a různé varianty – některé ostrovy jsou levnější, jiné dražší. Lítají z různých evropských destinací. Osobně ale doporučuji zastávku v Lisabonu s prohlídkou.
   Nějaký konkrétní zaručený tip ale nemám.

   Hodně štěstí,

   Lenka

  2. Kristýna

   Ahoj Filipe,

   pokud chceš letět z Prahy do Ponta Delgada, tak já si vždy kupovala rovnou od Flytap.com (nejlevnější zpáteční se dá sehnat kolem 8300 a přestupuje se v Lisabonu, na letišti se dá v pohodě přečkat i noc). Musíš si je objednat akorát trochu dopředu, potom už jsou dražší.

   Hezké cestování.

   Kristýna

   1. LenkaS

    S tím souhlasím. Levné sedadla v letadle jsou vyprodané samozřejmě nedříve. Noc v Lisabonu se dá přečkat v pohodě jak na letišti, tak v centru Lisabonu. Obojí vyzkoušeno.

    LenkaS

    1. David

     Já bych jen dodal, že je veliký rozdíl, na jaký ostrov se letí. Nám to třeba letos vyšlo nejlevněji na Terceiru. Tak je potřeba hledat a plánovat kde startovat poznávání skvělých Azor 🙂

 7. juli

  Ahoj, mate niekto skusenost s cestovanim na Azory v novembri? Dik 🙂

 8. Pavel

  Byl někdo v lednu nebo únoru na azorech?
  Prý je tam dost nevyspitatelné počasí a jednomu známému tam propršel celý týden.

  Jinak budu cestovat po ostrově autem. Je to pro mě daleko lepší cestování než, být zavyslý na nějaké cestovce a projet to letem světem.
  Doporučí mi někdo nejlepší ostrov pro tento typ dopravy?

  1. LenkaS

   Zdravím,

   byla jsem na Azorech od unora do července a unor si pamatuju jako chladný (kolem 14 stupňu) a zatažený, mrholivý. Samozřejmě Vám přeji z celého srdce, abyste měl štěstí na počasí. Řekla bych, že pravděpodobnost je jako v našich zeměpisných šířkách. I zde může být slunečno.
   Na auto jsou vhodné všechny ostrovy. Nejvíce ho využijete na Sao Miguel. Na ostatních ostrovech se dá i stopovat, ale vlastní auto taky využijete.

   Šťastnou cestu,

   LenkaS

 9. Karolína

  Ahoj!

  s kamarádkou se chystáme v říjnu na Azory. Jak to tam přibližně vypadá s počasím? Všude se píše o cestování o prázdninách a z toho grafu to moc nechápu. Měly bychom raději změnit termín, nebo to risknout a jet? 🙂

  Díky za odpověď

  1. LenkaS

   Ahoj,
   sama jsem v říjnu na Azorech nebyla. Podle grafu tam jsou teploty od 15° v minimu po nějakých 22 v maximu. Doba slunečního svitu v průměru je v říjnu 4,5 hodin denně. Pro srovnání v červenci je to přes 6. z toho lze usoudit, že v říjnu bude kolem 18-20 stupnů a srážky budou asi velmi časté. Neznamená to ale, že budou nutné vytrvalé. Může pršet jen část dne a část může svítit slunce.

   Sama bych v říjnu na Azory asi nejela, ale počasí je tam celkově dost proměnlivé, takže můžete mít štěstí,

   Lenka

 10. Hana

  Ahoj,
  my jsme byli na Sao Miguel v únoru 2015, kempovali jsme a vařili venku, U Ponty, v Nordeste a v Cete Cidades.
  Jen poslední noc před odletem jsme spali v super hostelu v POntě, zrestaurovaného z kláštera blízko letiště.
  Nepršelo ani jedno, největší zima v noci byla jednou, a to 10 stupnů. Příští rok letíme v lednu za 2 tis.
  Azory jsou kouzelné:-))

  1. Kateřina

   Dobrý den,
   byla jste tam nakonec i v lednu? Našla jsem príma letenky na poslední chvíli a ráda bych se tam vypravila. Jak vám vyšlo počasí? Jela byste v lednu znovu? 🙂 Předem děkuji za odpověď!

 11. Iva

  Ahoj,

  my navštívili Azory letošní červenec a vřele doporučuji! Počasí je v tomto období (červenec, srpen) nejstálejší. Navštívili jsme tři ostrovy za 14 dní. S. Miguel, S. Marii a Terceiru. Všechny přejezdy trajektama. Byli jsme nadšeni z té různorodosti! Každý ostrov má něco. Na S. Marii jsme šli 4 denní trek natěžko, na zbylých ostrovech jsme měli půjčené autí. Pozor na zprostředkování přes rentalcars.com a následně na půjčovnu Ilha Verde! Pěkně s námi vyjebali! Půjčili nám o třídu nižší auto než jsme měli zaplacené z Čech! A půjčovna se samozřejmě zdráhá a máme to řešit prý s rentalcars…:(

  Na Terceire jsme si půjčili auto až na místě přes Ilha 9. Nechtěli žádný depozit ani kreditní kartu. Je tam asi celkem pět autopůjčoven, sídlí pouze na letišti.

  Tady je můj emial pro případ dotazů: ivaska@seznam.cz

  Cestování zdar!:)

  1. LenkaS

   Díky moc za užitečné info!

   Lenka

 12. Mirek

  Ahoj Lenko,

  na jak dlouhou dobu je potřeba na Azory zavítat, abych viděl všechny ostrovy. Stačí 14 dní. Jaká by byla cenová kalkulace na tuto dobu, nemáš to spočítané. Myslím ubytko v kempu, letenky, strava, doprava tam cca ?
  Dá se použít i skutr na dopravu po ostrovech?
  Děkuji
  Mirek

  1. LenkaS

   Ahoj Mirku,

   14 dní je tedy opravdu málo na všechny ostrovy. Podle mého je lepší si vybrat jen některé a ty spíše projet důkladněji. Ale záleží na financích – přelety vše urychlí, ale jsou zas dosti drahé. Ceny letenek hledej na http://www.sata.pt.

   Nedávno mi jeden cestovatel kalkulaci napsal: Za 9 dní utratil cca 270 € (jídlo, cesty, vstupy, auto, benzín, ubytování, výlet na velryby, pití, ….). Ubytován byl v guest house na Sao Miguel a měl pronajaté auto (ve dvou osobách).

   Nejdražší položkou jsou letenky. Následuje auto – to je od 30 Eur za den při rezervaci alespoň kousek dopředu. Zbylé položky už jsou lepší – hostely 15-20 Eur, kempy 5-10, jídlo – od 6-8 Eur za obědové menu.

   Skútry jsem jednu dobu řešila, ale nějak nedořešila. Není to tam jako v Asii, kde se půjčují na každém rohu, navíc podle toho, co jsem našla, jejich cena nebyla nijak zázračně výhodná… Ale já nehledala Sao Miguel, kde je možností nejvíce.

   Tak šťastnou cestu.

   LenkaS

 13. Barbora

  Dobrý den, chystáme se na Azory v dubnu s dětmi 5 a 7 let, zvládnou oblíbené túry (10-15km) po ostrově S.Miguel? Uvítám tipy pro rodinu s dětmi i pokud jde např. oblečení, výbavu a o stravování nebo nákupy potravin. Děkuji Barbora

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   podle mne jsou Azory pro rodinný výlet fajn, zejména proto, že je tam bezpečno, příjemné podnebí (snad budete mít v dubnu hezky)… Terén může být občas náročnější – příkré svahy apod… tak si vyberte podle vlastního uvážení vhodné trasy – lépe než já vám poradí určitě někde v místní turistické kanceláři.
   S dětmi jsem na ostrovech nebyla, ale vše je tam celkem v rozumné vzdálenosti, takže nákupy apod. se obstarají snadno. Brala bych nějakou větrovku, pláštěnku… přeci jen duben není ještě léto…

   LenkaS

 14. Miroslav

  Ahoj, moc pěkné stránky. Moje otázka zní kupuji rodičům trajekt přes Atlanticoline, ale troška nevím jestli mohu koupit trasu S.Miguel -Terceira – Graciosa – S.Jorge – Terceira – S.Miguel, dohromady a mohou zůstat na každém ostrově a přestoupit na další trajekt. Nebo musím koupit jednotlivé lístky samostatně. Děkuji.

  1. LenkaS

   Netuším. Někdo jiný by věděl?

   Lenka

 15. zdenka

  Ahoj, chystame se na Azory v cervnu, snazila jsem se dohledat nejake informace k te karte se kterou je mozne slevnit trajekty, ale jejich stranka nefunguje, nevyuzil ji nekdo v posledni dobe a tak ma nejcerstvejsi informace o ktere by se mohl podelit? Predem diky
  Zdenka

 16. Martina

  Ahoj , prosím o radu. Chtěli bychom letět v srpnu na 14 na Azory a rádi bychom zvládli 3-4 ostrovy. Napište mi prosím, kde se vám líbilo nejvíc- který ostrov určitě nevynechat! Děkuji moc M.

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   záleží, kolik chcete investovat. Střední skupina Sao Jorge, Faial, Pico je blízko u sebe a snadno dostupná bez přeletů. Poté můžete přidat ještě Terceiru.
   Jinak pokud by nezáleželo na přeletech a rozpočtu, tak osobně bych navštívila Sao Miguel, Sao Jorge, Pico, Flores.

   Hezký pobyt,

   Lenka

 17. Maja

  Ahoj Lenko, tak my máme koupené letenky a v srpnu na 14 dní jedeme objevovat krásy Azor. 🙂
  Přiletíme na Sao Miguel, kde bychom si chtěli půjčit auto a cestovat 5-6 dní. Teď ale řeším, pokud je to dost, a nebo naopak málo. Prosím napíšeš mi tvou zkušenost jaká doba je optimální, proto se tam porozhlédnout, vidět to nejhezčí, ale pak se tam zas nenudit? Děkuji!
  Dále bychom chtěli přejet na Terceiru a Sao Jorge a pokud to čas dovolí, tak bychom si nejraději dali i výšlap na Pico a potom se vrátit zpátky na Terceiru, ze které bude i odlet domu. Pro Terceiru, Sao Jorge a Pico jsou tak 2-3 dni dost?
  Nevíš, je velký rozdíl v ceně, pokud budeme lístky na trajekt, kupovat až na místě?
  Děkuji ti moc a přeji hezky den!

  1. LenkaS

   Zdravím,

   5-6 dní na Sao Miguel je celkem OK, možná i těch 5, aby vám zbylo o den více na Sao Jorge, Pico, Terceira. 2-3 dny je podle mne na 3 ostrovy málo. Bylo by to taktak na Sao Jorge a Pico. Terceira už je kousek z ruky… Ony ty trajekty taky nejezdí víckrát denně myslím, takže naplánovat ťipťop tři přejezdy během tak málo dní a ještě tam něco objekt je skoro nemožné… Lístky na trajekt – nevím, jestli se liší v ceně… Já vše kupovala na místě. Přejezd mezi Sao Jorge a Pico je krátký, tam je to na místě určitě OK.

   Lenka

   1. Maja

    Děkuji a můžu tě ještě poprosit taky o ty tajné souřadnice, jak si tu dávala u jednoho článku? Děkuji M. (Majulka.sixx@seznam.cz)

    1. LenkaS

     Tajná jeskyně už neexistuje. Jsou tam oficiální lázně Pouca da Dona Beija – viz update v článku. Mají to pěkně udělané. Chodí tam dost lidí, ale dopoledne to bylo v pohodě. Velmi příjemný zážitek.

     Lenka

 18. Rado

  Zdravim Lenka ako je to s pocasim na Azorach na prelome septembra oktobra????Dakujem

 19. Otakar Havránek

  Rádi bychom prožili letošní vánoce na Azorách. Neočekáváme žádný zázrak, pokud se týká počasí, ale snad se vyhneme tomu našemu vánočnímu šílenství. Jsme již starší ročníky a toužíme po klidu- Jak tam asi vánoce probíhají???? Letenky již máme na S. Miguel
  Otakar

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   obecně lze říct, že v Portugalsku, Azory nevyjímaje, se křesťanské svátky velmi slaví. Vánoce jistě budou probíhat v pohostinnosti a se spoustou dobrého jídla. Sama jsem Vánoce v Pt nezazažila, tak nemůžu říct více podrobností.

   Hezkou dovolenou,

   LenkaS

 20. Lukáš

  Ahoj,

  plánujeme Azory na 12-14 dní v červenci s příletem do Ponty Delgada a odletem z Terceiry + návštěva dalších ostrovů jak to bude vycházet. Co se týče délky pobytu na jednotlivých ostrovech, předpokládám, že přesně plánovat dopředu nemá smysl, když bude záležet na počasí, trajektech, co se kde naskytne atd., tak se mi jeví jako nejlepší při příjezdu na každý ostrov najít kemp, rozdělat stan a odtamtud podnikat s batůžkem/autem výlety do okolí? 🙂
  Popř. na co vše myslet a zařídit dopředu?

  Díky za rady, Lukáš.

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   přesně tak. Pokud máte stan, jste svým vlastním pánem. První den ráno vždy zajdu do Turistických informací a podívám se, co je v okolí. Pokud rádi chodíte, tak doporučuji značené trasy. Jsou super a v infu by měli mít mapky, ale na webu jsou taky: http://trails.visitazores.com/en.
   Ještě se mi vyplatilo pronajmout auto přes internet. Myslím, že to vyjde lépe, než na místě, ale zas tak detailní průzkum cen jsem nedělala. Vždycky řeším především první noc. Například – jak se dostanu z kempu na letiště a ráno pak zpět do hlavního města apod. Pujcovna aut je i na letisti. Po přiletu tam byla dost fronta. Bez rezervace předem bych to asi nezkoušela… Byla jsem ráda, že jsme auto měli bez čekání až ráno v Ponta Delgadě…

   Lenka

 21. Pavla Češíková

  Dobrý den Lenko, s kamarádkou bych ráda na Azory, ale řešíme docela podstatný problém. Nikde nejsou zveřejněny dny a časy odjezdů trajektů z jednotlivých ostrovů, což nám dosti komplikuje situaci, neboť nevíme, na kdy si zarezervovat ubytování a pronájem auta na druhém ostrově (a ke kterému dni vypovědět to stávající, na ostrově prvním). Rozhodně bychom ale rády navštívily více než jen 1 ostrov, ale toto nám trochu kazí plány. Nevíte, kdy trajekty zveřejňují své řády, případně jestli právě z Terceiry na Sao Miguel je velká pravděpodobnost, že bude jezdit trajekt každý den (a né jen jednou za 4 dny)? Nechce se nám ani čekat s rezervacemi ubytování na přesné časy trajektů, protože ceny za ubytování jsou nyní dost příznivé a to by pak už být nemusely (nicméně absolutně netuším, kdy trajekt. linky své jízdní řády právě zveřejňují…jestli to bude do konce února, pak je to ještě asi ok, ale jestli třeba jen 14 dní předem, je to malér).
  Máte s tímto nějakou zkušenost? Příp. jak jste řešila ubytování a pronájem auta po změně ostrova vy? 🙂
  Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

  1. LenkaS

   Nejsou ani tady? https://www.atlanticoline.pt/p/p/

   Lenka

 22. Yveta

  Dobry den,

  v cervenci sa chystame na dovolenku na Azory na ostrov Tarceira, letime s Lisabonu do Lajes, mozte mi poradit ako najvyhodnejsie sa dostat na miesto pobytu do Angra do Heroismo alebo, kde ziskat informacie a kolko by to stalo.

  Dakujem, Yveta

  1. LenkaS

   To je dobrá otázka. Bohužel nevím. Na letišti bude určitě dost taxíků, ale jestli je tam i levnější transport, to netuším.

   Lenka

 23. Lucie Svobodová

  Dobrý den Lenko,

  které dva ostrovy byste doporučila, kde je nejhezčí příroda a turistické cesty? Máte zkušenost s tím, kdy začínají kvést hortenzie?
  Díky, Lucka.

  1. LenkaS

   Dobrý den Lucie,

   osobně mám oblíbený Sao Jorge a k tomu se hodí Pico, protože je hned naproti a dá se tam přesunout levně a rychle. Jinak skvělý na pěší trasy je i Sao Miguel, protože je velký a taky Flores, protože je divoký a hodně opuštěný. Zklamaní ale nebudete z jakéhokoliv ostrova.

   Lenka

 24. Lenka Lienka

  Dobry den, chceli by sme ist na Azory (Sao Miguel) v juni (cerven). Je to vhodne obdobie na letnu dovolenku? Uzijeme si tam kupanie? Alebo bude zima? Odporucate pockat radsej do jula, augusta (cervence, srpna)?
  A este by som sa chcela opytat, ci mate skusenost s pozorovanim velryb. Kolko to priblizne stoji a treba si to objednavat dopredu? Dakujem velmi pekne za info.

  1. LenkaS

   No podle mne je červen právě nejlepší. Je to těsně před sezonou, takže méně lidí a přesto počasí už začíná být letní. Samozřejmě moře je vždy prohřátější a teploty vyšší v srpnu, ale na Azorech je to teplotně stálejší, takže rozdíly v teplotách podle mě nejsou tak dramatické. Koupat se na Sao Miguelu nicméně dá v termálních pramenech a také na několika místech, kde se do mořské vody dostává horká voda z podmořských pramenů.

   LenkaS

 25. Siso

  Dobrý deň. Chceli by sme s manželkou a troma deťmi vyraziť na Sao Miguel. Myslite si, že sú niektoré turistické cesty zjazdné i s kočíkom? Máme deti 5/3/3m.

  Díky.

 26. Michaela

  Dobrý den, chystáme se v létě se synem – 11 let. Je zvyklý chodit… Nezvládneme více ostrovů, ale který byste spíše doporučil? Sao Miguel, Pico…??? Chceme hory i jezera… Díky Míša

  1. LenkaS

   Tak pokud jeden ostrov, tak asi Sao Miguel. Je větší a turistické atrakce jsou takové chytlavější a líbivější podle mne. Jezer je tam každopádně víc. Pico je pro mne nádherné a taky klidnější, i když asi i tam už se masová turistika rozjíždí (velryby, sopka).

   LenkaS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD