«

»

Kvě 01

Azory a vychytaný ostrov São Miguel

V předchozím článku o Azorských ostrovech jsem letem světem představila krásy všech devíti ostrovů nořících se z hlubin Atlantiku. Protože ale zmiňovaný článek praskal ve švech a Azory mají mnohé co nabídnout, v dalším cestopise si můžete přečíst o ostrově São Miguel, který je bránou k Azorskému souostroví. Je největší z devíti ostrovů, nejlidnatější a leží na něm správní středisko autonomní oblasti – Ponta Delgada. Zjistěte, proč ho stojí za to navštívit!

=====> Informace o počasí, dopravě, ubytování apod. najdete zde: praktické informace o Azorech.

Souostroví Azory

Základní údaje

São Miguel bujná vegetace

Foto: Na podobné scenérie narazíte při okružním výletě po ostrově São Miguel často. Ribeira do Caldeirões.

Azory patří Portugalsku, ale od roku 1976 mají autonomní vládu s vlastním parlamentem vládnoucím necelému čtvrt milionu obyvatel. Patří tedy do Evropské Unie a platí se tu Eurem. Ceny jsou poměrně příznivé, podobné těm našim.

Geograficky ale patří dokonce ke třem kontinentům, protože se nacházejí na třech litosférických deskách – dva na Severoamerické (Flores a Corvo), jeden na Africké (Santa Maria) a zbylých šest na Eurasijské (São Miguel, Terceira, Graciosa, São Jorge, Faial a Pico).

Podnebí na Azorách je celoročně mírné a vlhké s průměrnými teplotami vody i vzduchu v zimě 14°C a v létě 22°C. V létě je srážek méně, ale mraky se tu honí prakticky pořád.

Čtěte více ===== >

Když se topí pod kotlem

Poloha přímo na Středoatlantském oceánském hřbetu, kde se střetávají tři litosférické zemské desky, předurčuje tuhle oblast k neustávající vulkanické činnosti. Po obou stranách hřbetu ze dna oceánu vystupuje spousta podmořských hor. Vrcholy těch nejvyšších jsou právě Azorské ostrovy, kde můžeme spatřit řadu fascinujících jevů spojených se sopečnou aktivitou. Minerální prameny nebo sirná bublající jezírka jsou naprostou samozřejmostí, ale což takhle koupel v jeskyni s horkou vodou a masáží nebo plovoucí kameny? Taky tu mají desítky hor Řípů ve všech velikostech. To všechno na jediném ostrově São Miguel!

Tip: Na ostrovy je dobré se vybavit větrovkou, případně dalším outdoorovým vybavením:

Ostrov São Miguel

Ponta Delgada

Ponta Delgada je univerzitní a správní město autonomní oblasti Azorské ostrovy. Obývá ji přes šest desítek tisíc obyvatel a na první pohled poutá zajímavou architekturou kombinující na fasádě černý sopečný čedič s bílou omítkou. Na druhý pohled již zajímavou architekturou nepoutá, protože brzy zjistíte, že podobných staveb je po celém ostrově nepočítaně. Přesto to jsou hezké kostelíčky…

Klikněte na fotografii pro zobrazení prezentace.

Ponta Delgada kostel

Foto: Jeden z mnoha kostelíků na São Miguelu. Tento se tyčí v Ponta Delgadě na pěkném kopečku a je od něj i výhled na přístav.

São Miguel Ponta Delgada

Foto: Nábřeží s promenádou v Ponta Delgadě na ostrově São Miguel, která není zdaleka tak živá jako v přímořských letoviscích ve Středomoří, i když turistů každým rokem přibývá.

Ohňové jezero a plovoucí kameny

Lagoa do Fogo Azory

Foto: Krásné jezero na vrcholu sopky uprostřed ostrova São Miguel.

Z města se můžete vydat prakticky kamkoliv, nejsnáze to půjde v pronajatém autě. Kolem celého ostrova vede při pobřeží jedna silnice a proto nehrozí ztracení v divé divočině. Občas ale stojí za to zahnout z pobřežní silnice do vnitrozemí. To pak máte velkou šanci narazit na nějaké kráterové jezero, nebo alespoň jezírko, vodopád či vřídlo.

Cestou na východ od Ponta Delgady, přibližně ve středu ostrova, nás klikatá silnice zavede k vyhlídkám na Lagoa do FogoOhňové jezero, které své rozevřené prsty rozprostírá ve výšce 700 metrů na mořem. Jezero leží v přírodní rezervaci v pohoří Água de Pau odkud je výhled až k moři. Není to ostatně tak daleko, ostrovní nudle měří v nejširším bodě jen kolem 14 kilometrů.

V průzračné vodě kráterového jezera si klidně plavou kromě ryb i kameny. Není to tím, že by tu byla obzvlášť hustá voda, ale spíš o to, že kameny jsou „řídké“. Je to totiž pemza – vyvřelá hornina pórovité textury tvořená skelnými vlákny, mezi kterými jsou dutinky. Tyto dutinky právě způsobují, že pemza plave na vodě. Zkuste si to ve vaně!

468x60-products-1416408011.gif

Zelené a modré oči

Sete Cidades - Azory

Další úchvatnou scenérii nabízí západní část ostrova  – Sete Cidades. Původní stratovulkán vysoptil nad hladinu oceánu a zanechal po sobě kalderu.

Kaldera je okrouhlá terénní sníženina dostala jméno podle jedné takové prohlubně na kanárském ostrově La Palma. Kaldery můžou mít v průměru často až několik kilometrů a jejich vznik se vysvětluje tak, že buď došlo k utržení vrcholu při erupci nebo se po vyprázdnění magmatického krbu vrchol zřítil dovnitř. Tyhle rozsáhlé sníženiny porostlé zelení na některých místech vyplnila voda a vznikla tak jezera, jaká můžeme vidět například u Sete Cidades.

K místním dvěma jezerům se váže dojemná legenda o zapovězené lásce princezny a pasáčka. Ze slz při jejich loučení vznikla právě tato dvě jezera odrážející barvu jejich očí – jedno je zelené (Lagoa Verde) a druhé modré (Lagoa Azul).

Dnes by ale spíš tito legendární milenci zaplakali nad tím, jak se v důsledku pilné zemědělské činnosti na okolních pastvinách do vody dostávají látky, které mění její kvalitu, podporují růst řas a sinic – proces odborně se nazývající eutrofizace. Přesto jsem k mému milému překvapení i při mé druhé návštěvě po 12 letech našla jezera pořád stejně krásná a dvoubarevná.

Furnas a přírodní vana

Azory São Miguel červená řeka

Třetí oblast s velkým jezerem na São Miguel, třetí kaldera, leží u Furnas, lázeňského městečka, kde se při procházce můžete napít snad ze dvou tuctů pramenů různě chutnající minerálky. Jen pro mě jako pro sopečného turistu-laika bylo naprosto objevné zjištění, že voda z dvou trubek vzdálených jen několik metrů má úplně jinou chuť a hlavně teplotu!

Městem Furnas také protékají dvě povrchové řeky – jak jinak než jedna studená a druhá teplá. V té druhé železitá voda vytváří červené povlaky na dně a v místních lázních-parku Terra Nostra se můžete v rezavé vlažné vodě vykoupat.

Místní však vědí o tajné jeskyni s vodou okolo 35°C – jako ve vaně! Z jeskyně vytéká malý vodopád, který slouží jako přírodní jacuzzi. Chodí se sem koupat hlavně v noci. Hvězdné nebe nade mnou, o mravním zákonu raději pomlčím … co víc si přát!

Update 2016: Z tajné jeskyně se stala „kultivovaná“ turistická atrakce: Poça da Dona Beija. Ale tak už to na tom našem světě chodí…

Foto: Takto už si říčku ve Furnas asi nevyfotíte. V této části byly vytvořeny lázně s termální vodou. Musím však dodat, že se jim lázně moc povedly a díky nim je bazénků ke koupání více.

Procházka po horké půdě

Nejaktivnější oblastí ostrova São Miguel z hlediska zemské činnosti je právě oblast Furnas s desítkami fumarol. Fumaroly jsou místa, kde se horké zemní plyny dostávají na povrch anebo se stýkají s podzemní vodou a vytvářejí bublající jezírka zapáchající sírou. Vzpomněla jsem si na výuku chemie a mnemotechnickou pomůcku o sirovodíku „Há dvě es, smrdí jako pes.“ Anebo jako zkažená vejce. Některé z nich řádí jako pekelná díra, když v nich voda divoce vře až to hučí.

Vedle jezera Lagoa das Furnas jsou dokonce i fumaroly připravené pro vaření místní speciality – cozido das Furnas. V šest ráno sem přijíždějí pomocníci z restaurací a do vybetonovaných hlubokých děr vloží velké hrnce s navrstveným masem a zeleninou, které se tu až do oběda dusí. Ještě na stole se nad talířem vznáší lehký sirný odér, což ale jídlu přidá na jedinečnosti.

Čtěte více =====>

Vychytaná lázeň

São Miguel Ponta da Ferraria

Foto: Na Azorách je písečných pláží pomálu. Najdete tu spíše kamenité pobřeží, které je přístupné ke koupání v místech značených jako Piscina Natural – přírodní bazén.

Břehy u Azorského souostroví byly během staletí svědky vynořování ostrůvků a jejich opětovného mizení. Na São Miguelu dnes u místa Ponta da Ferraria vyvěrají do oceánu termální prameny, které lákají ke koupání i za chladnějšího počasí. Je třeba si ale hlídat hodnoty přílivu a odlivu, aby byla tato lázeň „správně namíchaná“. Asi by vám nikdo neuvěřil historiku o opaření v Atlantiku i přesto, že Azory obtéká Golfský proud. Voda tu má i v létě jen něco málo přes 20°C a trocha termální vody proto rozhodně přijde vhod!

São Miguel a tipy na výlety

Minimální doba strávená na ostrově São Miguelu by měla být alespoň tři dny, to když hodně přimhouřím oči a když budete spěchat na další ostrovy. Ale i když tu zůstanete týden, budete mít stále co k vidění a nudit se rozhodně nebudete. (Po šesti měsících už jo, to jsem už musela utéct).

Jaké jsou tipy na výlety na São Miguelu?

 • Sete Cidades s Modrým a Zeleným jezerem.
 • Lagoa do Fogo – kráterové jezero obklopené divokou přírodou s krásným výhledem.
 • Caldeira Velha poblíž Lagoa do Fogo – horký pramen s vodopádem zasazený do parku s vegetací jako z Jurského parku.
 • Furnas oblast s minerálními prameny, fumarolami a klidným jezerem.
 • Oblast Gorreana s čajovou plantáží a expozicí zpracování čaje.
 • Ribeira do Caldeirões – park s vodopády, vodními mlýny a zahradou.
 • Pláž v Ribeira Grande, kterou pokrývá na rozdíl od ostatních pláží na ostrově světlý písek.
 • Nordeste – město na východním, nejdivočejším konci ostrova s horami přesahujícími 1000 metrů nad mořem.
 • Spousta vyhlídek, piknikových parků a vodopádů, na které náhodně narazíte při objížďce ostrova.

Cesta nekončí

Mám pro vás ještě další spoustu článků a obrázků z Azor, nejen ze São Miguelu.

Čtěte dále ======>

Prohlédněte si ======>

Tak zase příště!

55 comments

Skip to comment form

 1. Lukáš

  Ahoj Lenko,
  před chvíli jsem dočetl Tvé cestopisy. Moc dobře se četly a jsem na Azory, o kterých jsem četl, navnazený ještě víc, než jsem byl. Chtěl bych se zeptat na jednu věc, kterou jsem se u Tebe dočetl. Mohl bych Tě poprosit o nějaké informace ohledně lodní dopravy? Psala jsi, že, cesta lodí byla pro lidi do 29 let skoro za babku. Existuje tedy nějaký speciální tarif u dopravců? Jediné, co jsem se mi povedlo zjistit byly výrazné slevy na Cartao Interjovem, o které vím, že je pro lidi 13-30 a stojí 48 euro. Ale jestli se k ní můžu dostat i já jako turista, to se mi nepodařilo zjistit. Nebo máš ještě nějaké tipy na dopravu?

  Díky za odpověď

  1. LenkaS

   Ahoj Lukáši,

   jsem ráda, že se Ti články líbí. Interjovem, to je přesně to, co jsem měla já. Nepotřebovala jsem k tomu nic, než nějaký doklad, který říkal, že kolik je mi let, pokud si dobře vzpomínám, čili pas. Tehdy jsem jí koupila v Ponta Delgadě myslím v obchůdku těch lodních dopravců, popřípadě bych zkusila turistické informace, to by mohla být tutovka. Před těma stopadesáti lety, co jsem tam byla já (popravdě asi 6 let) byla ta loď pak vždycky lístek už jen za Euro, tuším, že to asi zdražili na 5 Euro.
   O jiné lodní dopravě nevím, ale určitě to ještě funguje.

   Lenka

 2. gerri

  Ahoj…prave se nachazime v Ponta Delgada a k nasi mrzutosti jsme zjistili, ze lode jiz nejezdi na jine ostrovy. mame tedy urgentni dotaz:). Neexistuje nahodou moznost, ze by nas tam zavezl nejaky soukromnik, rybar ci podobne?Nebo je to uplne nerealne. Diky..

  Honza&Lili.

  1. LenkaS

   Jejda!! No jo, mají po sezoně. Bohužel o téhle možnosti lodního taxi nevím, neměla jsem možnost ji otestovat. Můžete se zeptat nejspíš rovnou v přístavu. Jinak pouze letecky…
   Jediné doporučení, kterým vám snad můžu pomoci je dopravit se na jeden z centrálních ostrovů Pico, Faial nebo Sao Jorge (ať už tedy nějakou tou lodí nebo letecky) a tam už mezi těmito třemi ostrovy trajekty fungují. Leží totiž dost blízko.

   Přeju vám kopec štěstí a zážitků! Doufám, že vám to vyjde.

   Lenka

 3. ilona

  Ahoj Lenko,
  díky za super průvodce tvojí cestou a cenné informace s krásným fotem.(bohužel moc průvodců nevyšlo). Chystáme se s manželem v květnu na 17dní na ostrovy. Bohužel na všechny nebude dost času, přiletíme na San Miguel a pak určitě Pico s výstupem, nevím či to zvládnu, jsem již trošku postarší model:-) ale nějakou kondičku ještě mám. Chci se zeptat, který z ostrovů stojí za to ještě vidět. Myslím, že časově je to tak max.ještě na jeden. Díky

  Ilona

  1. LenkaS

   Milá Ilono, závidím! Hned bych jela znovu.

   Pokud budete na Picu, určitě si „odskočte“ na protější Sao Jorge a vydejte se třeba na Faja Santo Cristo. Píšu o ní tady: http://www.fotokompas.cz/azorsky-denicek-6-dil-faja/. Z Pico jezdí lodě myslím asi každý den.
   Nejčastější spoje z Pico jsou pak na nejbližší ostrov Faial, kde doporučuji navštívit Capelhinos. Pokud jste ale v časové tísní, tak spíše zvolte Sao Jorge, snad vám pojedou lodě nějak podle potřeby.

   šťastnou cestu,

   LenkaS

 4. Bára

  Ahoj Lenko,
  S kamarády se chystáme v létě na 14 dní na Azory a ráda bych se tě zeptala na pár věcí. Je možné si na Azorech (především na Terceira, Sao Miguel, Pico) půjčit skútry? Je lepší si koupit jízdenky/letenky mezi ostrovy předem online nebo až na místě?
  Díky B.

  1. LenkaS

   Ahoj Báro,

   co se týče skútrů, tak nevím. Autopujčovny tam každopádně mají.

   Letenky bych koupila asi spíše předem. První jsou vyprodané ty levnější třídy. tak aby nezbyly jen ty drahé. Lodní lístky myslím budou i na místě.

   Tak štastnou cestu!

   LenkaS

 5. Iveta

  Ahoj Lenko,
  tvůj cestopisný deníček se mi moc líbil a opravdu mě nalákal :-). Ráda bych tě požádala o radu, v případě, že jsem neřidič a bojím se stopovat, je možné procestovat São Miguel a vidět alespoň tebou doporučované tipy na výlety? Na jiný ostrov bych se nechystala :-). Moc děkuju za odpověď. Iveta

  1. LenkaS

   Milá Iveto,

   nějaké hromadné spoje na SM jezdí, ale bohužel spojují jen města a vesnice. Na místa lagun a kráterových jezer nejezdí, takže bez auta bych měla obavy na SM. Ostatní ostrovy by byly schůdnější – menší vzdálenosti i pěšmo.

   Lenka

   1. Iveta

    Moc děkuju za odpověď, zkusím to s tím autem ještě nějak vymyslet :-). Letenky na SM máme již koupené,takže na jiný ostrov to nevidím :-), kažodpádně jaké město na ubytování bys mi doporučila, aby se odtamtud dobře vyjíždělo případně bylo něco v pěší vzdálenosti? A vyzkoušela si výlet na pozorování velryb neměla bys na to nějaký typ s jakou společností z jakého města vyrazit?
    Moc děkuju ještě jednou!!
    Iveta

    1. Iveta

     Ahoj, ještě jednu otázku bych měla, jsou v kempech případně chatky? Děkuju moc!

     1. LenkaS

      Ahoj. V těch, co jsem byla já žádné chatky nebyly.

      Lenka

    2. LenkaS

     Ahoj Iveto,

     výlet na velryby jsem nevyzkoušela.

     Co se týče ubytování, tak pokud byste byli jen na jednom místě, doporučila bych Furnas. Další pěkné místo je Sete Cidades. Obojí doporučuji navštívit v každém případě.

     Šťastnou cestu,

     LenkaS

 6. Hana

  Ahoj, Lenko,
  letíme s kamarády 21. 2. Jak to vidíš s kempováním/stanováním?
  díky:-)
  Hanka

  1. LenkaS

   Ahoj Hanko,
   nevím konkrétně, na co se ptáš. Na Azorech se stanuje skvěle. Netřeba předem domolouvat. Kempy v tuto dobu podle mého budou naprosto prázdné a možná se vám podaří třeba stanovat i zadarmo nebo ze zanedbatelnou cenu.
   Co se týče počasí, to už je jiná. Bývá tam trochu nevlídno. Kolem 14 stupňů a deštivo. Ale třeba budet mít štěstí na počasí. Určitě tam bude lépe než v té naší podivné zimě zde!
   Šťastnou cestu.

 7. Jana

  Dobrý den, letos jsme v únoru se nadchli Madeirou a proto přidáváme pro porovnání v červenci i Azory. Vzhledem k neexistenci tišténých průvodců, načítám co se dá. Chtěla bych se zeptat především jaké oblečení sebou ( poslední týden v červenci) . Turistická obuv je samozřejmostí. Auto a ubytování máme zajištěné. Jedeme ve 4. A pak drobnost, ale pro alergika podstatná , mnoho-li komárů či jiné havěti. Na Pontu Delgadu jsme si vyčlenili 8 dnů. Za jakékoliv info budeme vděční, portugalština není problém. Moc předem děkuji Jana

  1. LenkaS

   Dobrý den Jano,

   havěti němnogo. Tím nechci říct, že se tam nějaký ten bodavý hmyz semtam nevyskytne, ale my jsme snad ve stanu za 14 dní neměli ani komára. Tak snad to budete mít stejně.
   V červenci je tam tuším kol.20-25 stupňů, čili bych si vzala vícero letních věcí a přidala i něco do deště nebo večerního chladu. Pontou Delgadou, na kterou máte 8 dní, myslíte Sao Miguel, že? To je rozumný počet, to stihnete projet ostrov celkem důkladně celý.

   Mějte se,

   LenkaS

   budu ráda, když zde po návratu zanecháte v komentáři porovnání Azor a Madeiry.

 8. Jana

  Děkuji moc/ určitě se ozvu. Neznala jsem tuto možnost, zážitky z Madeiry jsem popsala na webu sykomora.com. /Computercentrum na cestách 1-8. Na Madeiře jsme propadli medicíně v podobě: třitinová kořalka, med, čerstvý pomeranč/ maracuja apod. Tak se těšíme, že budou mít na S Miguelu něco podobného. Ještě jednou díky a kdyby vás něco napadlo jsem za každou radu vděčná . Mějte se moc prima Jana

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   ještě chci varovat, abyste na Azorech pravděpodobně nečekali takovou tropickou baštu jako na Madeiře. Co vím, tak se na S.Miguelu pěstují ananasy a taky čaj. Na maracuju jsem tam nenatrefila. Gurmánsky je to spíše Evropský standard, i když leccos je tam vynikající už díky tomu, že portugalská kuchyně je super.

   Lenka

 9. Jana

  Děkuji, nečekáme, neporovnáváme, víme, že Azory jsou jiné, už od pohledu. Právě proto tam jedeme,Madeira je super, nadchla nás , ostatně pro mne je Portugalsko jako takové velmi srdeční záležitost. Nejsme plážoví povaleči, jedeme vyloženě na turistiku. Moc děkuji Jana

 10. Martina

  Dobrý den Lenko,

  v září roku 2016 se chystáme na plachetnici navštívit právě ostrv Sao Miguel. Můžete mi prosím prozradit, kde najdeme onu tajnou jeskyni s vodou okolo 35°C? Zní to jako pohádka a rádi bychom jí navštívili. Děkuji. Martina

  1. LenkaS

   Dobrý den Martino,

   koukám na Google Earth a docela se to tam změnilo. Zvětšili to a samozřejmě hlavně přidat více betonu!!! Takže nevím, jak moc romantické to tam v roce 2016 bude, ale zkuste to. Na mail vám zašlu „tajné“ souřadnice.

   LenkaS

   1. standa

    Dobrý den, poprosil bych taktéž o souřadnice:))) V září se jedeme podívat na 14 dní, tak bychom neradi o něco přišli:)) Máte ještě nějaké tipy na místa na piknik/koupání třeba vodopád atd…? Děkuji

    1. LenkaS

     Dobrý den,

     slibované souřadnice zaslány.
     Kdyžtak mi po návštěvě napište, jestli to pořád stojí za to nebo jestli je toto místo nyní obležené lidmi.

     Ohledně pikniku – na každé vyhlídce u moře jsou většinou postavené rošty. Taky v parcích i na odpočívadlech. Myslím, že nebudete mít problém najít mnoho míst.

     Hezkou cestu,

     LenkaS

     1. Peter

      Ahoj, mozem poprosit aj ja o suradnice? chystame sa v novembri na Azory a planujeme co to popozerat. Dakujem!

     2. LenkaS

      Zdravím všechny.

      Prosím pročtěte si následné komentáře. Je tam detailní popis současné situace a souřadnice jsou taky už někde níže.

      Lenka

   2. Janča

    Dobrý den,
    chystáme se na SM v prosinci a trochu doufáme, že bychom se zde mohli trochu zahřát. Mohli bychom také poprosit o souřadnice jeskyně? Případně máte nějakou zprávu, zda je místo stále romanické jako dříve? 😀

    1. LenkaS

     Zdravím všechny.

     Prosím pročtěte si komentáře. Je tam detailní popis současné situace a souřadnice jsou taky už někde.

     Lenka

   3. Petr

    Dobry den.
    Muzu Vas taktéž poprosit o tajne souradnice jeskyne?
    Chystam se na Azory ted o vanocich.
    Dekuji.
    Petr B.

    1. LenkaS

     Ta jeskyně už dávno není tajná. Je tam vstupné. Viz info v článku: „Update 2016: Z tajné jeskyně se stala „kultivovaná“ turistická atrakce: http://pocadadonabeija.com/. Ale tak už to na tom našem světě chodí…“

     Ale i tak stojí za návštěvu.

     LenkaS

 11. Pavel

  Dobrý den Lenko,

  za pár dní odlétáme na Azory a chtěl bych se zeptat, zde existuje nějaký oficiální vstup do parku Terra Nostra a jestli by I pro nás nešly poslat na mail ty tajné souřadnice jeskyně s krásně teplou vodou 🙂
  Jinak děkujeme za super tipy – cestopis je perfektně zpracovaný :))

  1. LenkaS

   Dobrý den,
   ohledně vstupu do parku Terra Nostra, myslím, že tam byl oficiální vstup, asi se tam platilo, ale přiznám se, že jsem tam nebyla.

   LenkaS

 12. Ann

  Dobrý den, Lenko, zrovna jsme na ostrově Pico a za pár dní přelétáme na Sao Miguel. Zajímala by mě ta tajná jeskyně – poslala byste mi, prosím, také její souřadnice? Moc Vám děkuji a přeji spoustu dalších cestovatelských zážitků! 🙂 Tento blog je skvělou inspirací!

 13. Vašek

  Ahoj Lenko, v září se chystám na Sao Miguel a teplá voda a její souřadnice by se mi taky šikly 🙂 Díky za vzkaz

  1. LenkaS

   Ahoj Vašku,

   zasláno… A díky moc za tipy. Do Frankfurtu jezdí i busy Studentagency, jen asi ne na to správné lowcost letiště… Každopádně zauvažuji o zářijovém Portu!

   Lenka

 14. Standa

  Zdravím, rád bych se zeptal – jedeme v září a máme v plánu výlet trajektem ze sao miguel na santa mariu 7.9.16 ale na webu mají jeden lístek na osobu za 60euro, to je to opravdu takto drahé, nebo to kupujeme špatně, je lepší koupit na místě a nekupovat předem? Stejnou cenu stojí letenky ze sao miguel na terceiru napr…

 15. Honza

  Ahoj Lenko,

  díky za články o Azorech, chystáme se s přáteli na 10 dní na Sao Miguel na „čundr“, chtěl jsem se zeptat na „tajné“ souřadnice a jestli máš o jeskyni nějaké aktuální informace. Zda už z ní neudělali aquapark 🙂 Případně jestli nemáš nějakou zkušenost se surfingem na Sao Miguelu.

  Díky

  Honza

  1. LenkaS

   Ahoj Honzo,
   souřadnice odtajňuju, protože podle Google Earth to už zdaleka není tajná jeskyně. Pěkně to tam vybetonovali, prevíti.
   37°46’9.85″S
   25°19’10.63″Z

   Kdyby to nefungovalo, tak místo se jmenuje Poca da Dona Beija.

   Surfování, nevím. Nikoho jsem tam nikde surfovat neviděla. To spíš na západním pobřeží Portugalska.

   Lenka

 16. LenkaS

  Tak mám aktuální informace (září 2016) ohledně „tajné jeskyně“. Děkuji cestovateli a filmaři Václavu Punčochářovi za jejich detailní vypsání a chci se o ně podělit se všemi čtenáři.

  Tady to je:

  V Poca da Dona Beija je udělané rekreační zařízení se vstupem 4 €, ale turistů tam dopoledne a mimo hlavní sezonu nebylo. Je to 5 bazénků, po jedné straně 2 s hloubkou 1,8 m a druhý 1,2 m, na druhé straně jeden pro děti 0,8 m, druhý cca 1 m a třetí 1,2 m (ten jediný má teplotu 28 st C), jinak ostatní 39 st C. Voda do bazénků přitéká ze skal. Je to tam klidné vhodné na relax.

  On to každý neví, že to tam je, proto tam moc lidí nepřijde, každý se hned žene do botanické zahrady (vstup 6 €) a cestovky co tam jezdí s autobusy, tak se na malé parkoviště nevejdou.

  Kousek pod Beija je restaurace, kde je možno si dát cozido. Stojí 12 € a je to porce tak 0,5 kg masa. Ve Furnas jsou jen dvě místa kde se dá cozido pořídit, v té druhé restauraci pod kostelem stojí 14,5 €.

  LenkaS

 17. Andrea

  Dobrý den,

  moc se mi líbily vaše články o Azorech. Příští týden letím na ostrov Sao Miguel chtěla bych se tam podívat na ostrov Ilhéu da Vila. Chtěla jsem se zeptat jestli touto dobou z Vila Franca do Campo jezdí nějaký trajekt a popřípadě jak často.

  Děkuji, Andrea

  1. LenkaS

   Dobrý den,

   to bohužel nevím, ono tam totiž není nic moc k vidění. Myslím, že se tam jezdí jen v létě kvůli pobytu na pláži.

   Lenka

 18. Lukas

  Paráda,
  jedu tam s batohem 25.8.17 a budu chodit pěšky. Doufám, že stanování není problém. Celkem 19 dnů by mi mohlo na pár ostrovů vystačit. Tak i dalším přeji mnoho zdaru a díky za cestopis.

  1. LenkaS

   Stanování problém není. V mapě jsem viděla všudemožně značené kempy. Ohledně chození doporučuji navštívit turist Info a nabrat si letáčky z vyznačenými turistickými stezkami. Je jich po ostrově mnoho a vedou do pěkných míst (vodopády, staré ruiny vodních mlýnů apod). „Trilhos pedestres“. Jsou taky na webu: http://trails.visitazores.com/en

 19. Lucie Svobodová

  Ahoj Lenko, chystám se v létě na Azory, zatím jsem nikdy nenarazila na informaci, kdy tam začínají kvést hortenzie. Máš o tom nějakou představu? Děkuji, Lucka.

  1. LenkaS

   Zdravím, to je opravdu dobrá otázka. Dlouho jsem žila v bludu, že hortenzie kvetou jako u nás pouze někdy od června do srpna, ale ony kvetou skoro pořád. Při poslední návštěvě mi tvrdili, že snad od dubna do pulky prosince…. Ale tuhle informaci se mi nepodařilo ověřit.

   Lenka

 20. Petra

  Ahoj Lenko,
  díky za fajn článek. Rádi bychom s přítelem jeli na Sao Miguel na šest nocí teď koncem května. Přítel je na vozíku. Myslíš, že terén ustojíme? Pořídíme offroadová kola, tak bychom si i troufli. Doporučila bys nám nějaké výlety? Díky moc za odpověď.
  Petra

  1. LenkaS

   Milá Petro,

   pokud vezmu v úvahu celou délku pěších turistických cest, tak většina (ne-li všechny), jsou pro průjezd vozíčku naprosto nevhodné – úzké, vedoucí lesem přes kořeny stromů, z kopce a do kopce (a to dosti prudkých). ALE určitě se najde několik takových, které by šly absolvovat částečně – napadá mne nádherná 05. Serra Devassa okolo jezera s širší plochou cestou či začátek 28. Gorreana. Poté můžete navštívit např. Caldeira Velha – tam je široká cesta (snad bez schodů). Podívala bych se sem: http://trails.visitazores.com/en a poté přes Google Earth za pomoci fotek prozkoumala cesty.
   Doufám, že budou Azory příjemným zážitek bez mnoha bariér, i když popravdě řečeno moc připravení zatím podle mne na tento druh turistky nejsou. Určitě napište Vaše zkušenosti – budu ráda. Šťastnou cestu!

   Lenka

  2. LenkaS

   Milá Petro,
   jaká je zpětná vazba? Mám další dotaz s podobným zaměřením.

   Díky 🙂

   lenka

 21. Vlado

  Ahoj,
  sú na Azoroch nejaké možnosti požičať si horský bicykel?
  Dík, V.

  1. LenkaS

   Ahoj, určitě ano. Namátkou: https://www.bike-rentals-azores.com/bike-rental-azores. Nejspíše toho bude více… Sama jsem to nevyužívala.

   Hezké bajkování, Lenka

 22. Míša

  Dobrý den. Uvažujeme o dovolené na Azorech , ale i když jsme řidiči, tak si moc netroufáme jezdit v cizině. Fungují na Azorech třeba taxíky jako na Madeiře? Bylo nás tam tehdy pět, takže taxi vyšlo velmi levně a ochota řidiče byla skvělá. Mnohem horší to bylo letos na Tenerife, kde taxikáři ani neuměli anglicky a domluva byla velmi špatná..

  1. LenkaS

   Dobrý den,
   taxikem jsem se vezla jen z letiště, ale ano, fungují tam taxi. Ale nevím, zda budou služby tak uspokojující a levné jako na Madeiře. S tím řízením to chápu, na druhou stranu já jezdila dva týdny se svátečním řidičem jakožto navigátor a bylo to úplně bez problémů.

   LenkaS

 23. Eva Tomanova

  Ahoj Lenko,
  jestlipak se vám ozvala Petra s přítelem vozíčkářem, jak se jim dařilo na výletech po SM ? I já mám stejný hendikep a dost by mě to zajímalo. Ale já budu mít sebou příští týden 2 chlapy 🙂
  Děkuji za poutavé povídání o Azorech.
  Eva.

  1. LenkaS

   Zatím ne. Napsala jsem komentář, ale já vlastně ani nevím, jestli se lidem odešle na email zpráva, že na jejich komentář někdo odpověděl 😀

   lenka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD