«

»

Bře 30

Jak jsem zdolala horu Říp a hledala strdí

Hora Říp je čedičový kopec tyčící se ze Středočeské tabule do závratné výše 455 – 459 metrů nad mořem (podle toho, jak to kdo změřil). Výlet na ni by si od dob mýtických časů neměl nechat ujít žádný Čech. Jak je to ve skutečnosti s tím mlékem a strdím, o kterém se mluví v českých bájích a pověstech?

Legenda o praotci Čechovi

Říp - cesta na vrchol

Říp - cesta na vrchol

Před dávnými časy, vydal se praotec Čech se svými druhy, družkami a družčaty hledat zemi zaslíbenou. Přešel sedmero hor, sedmero řek, několik močálů a jeden divoký hvozd když tu pojednou spatřil planinu, z níž vyrůstal kopec…. Obřímu krtinci se podobal! I vylezl praotec i se svými druhy nahoru a zaplesal: „To je ta země zaslíbená, mlékem a strdím oplývající!“

I vydala jsem se jednoho nedělního dne roku dvoutisícího jedenáctého zjistit, jak je to doopravdy s tím mlékem a strdím na hoře Řípu.

Strdí a výdejní okýnko

Nahoře na hoře koukám a koukám, ale ať koukám, jak koukám, žádné strdí nevidím. A co že to vlastně je, to strdí? Podle naučného slovníku je to včelí plástev plná medu. Na vrcholu Řípu bylo akorát výdejní okýnko s polívkou v plastové misce, Tatrankama a kolou. Ptala jsem se, jestli tam mají mléko, ale měli jen smetanu do kafe. Holt časy se změnily…

Na Říp jdeš kvůli patriotismu

Hora Říp s rotundou

Hora Říp s rotundou sv.Jiří

Když jsem vylezla na plochý řípský vrcholek, užuž jsem si chtěla postěžovat, že tu tedy zas není nic moc k vidění, když to za mně dořekl teenager kousek ode mně. Zjevně se vzpouzel nápadu na nedělní rodinný výlet. Tatínek ho uzemnil slovy: „Na Říp nejdeš, abys něco viděl, na Říp jdeš kvůli patriotismu.“ Inu, ba že!

Jak se můžeme dočíst na nápisu místní ubytovny: „Co Mohammedu Mekka, to Čechu Říp.“ Tohle heslo vzniklo v době národního obrození, kdy ve snaze osvobodit se z područí Rakousko-Uherska se oprašovaly staré legendy a glorifikovala se dávná historie. A proto by se každý Čech měl alespoň jednou za život na horu Říp vydat!

Rotunda sv.Jiří

Kromě výdejního okýnka s občerstvením je možno na vrcholu Řípu navštívit výdejní okýnko č.2, kde prodávají vstupenky na prohlídku rotundy sv.Jiří. V rotundě vás posadí na dřevěné lavice a povědí vám kromě jiného to, že byla založena roku 1126 knížetem Soběslavem I. a dodnes se tu konají každou první neděli v měsíci bohoslužby a první neděli po svátku sv.Jiří (24.dubna) taky pouť.

Nadějné vyhlídky

Není až tak pravda, že na Řípu není nic moc k vidění. Celý vrcholek je kolem dokola poset vyhlídkami do širého kraje, proto bych doporučila vydat se sem za opravdu jasného počasí s dobrou viditelností. Jinak byste totiž opravdu mohli vidět totéž, co praotec Čech – tedy mléko (i když i tentokráte bez strdí).

Kudy tudy?

Jak se dostat z Prahy k Řípu? Ať už jedete odkudkoliv, nejprve musíte najít silnici E55, která vede z Prahy na sever na Teplice. Abyste to nemuseli objíždět až k Roudnici, sjeďte Exitem č.18 na Novou Ves. Asi po 6km zabočte na Vražkov, odkud se dostanete do vesnice Rovná, kde je oficiální řipské parkoviště s veřejnými záchodky. Nebojte se, všechny cesty vedou nakonec do Řípa. Nelze jej totiž přehlédnout.

A ještě prakticky – výšlap trvá maximálně hodinku pohodlné chůze, cesta je sjízdná i pro cyklisty, kolečkové brusle bych ale nechala doma. Tohle místo poslouží dobře k půldennímu výletu (myšleno z Prahy).

Prozkoumejte proto mapu a stavte se cestou ještě na nějakém ze zajímavých zámků v okolí. Tipů na výlet v okolí najdete spousty:

 • Nelahozeves
 • Veltrusy
 • Budyně nad Ohří
 • Libochovice

To se líbí praotec Čech. Sdílejte také!

2 comments

 1. Klail Milan

  Doplnil bych vyhlídky. Na Mělník ,zámek Mělník, na Roudnici a české středohoří, Milešovka Lovoš. Nahoře není jenom okenko s polívkou ale taky krásný obraz praotce Čecha uvnitř v hospodě kam vás při pouti malo kdy pustí.Ale já jsem na Řípu byl 100x a ještě v době kdy tam byla dřevěna rotuda a mě a moje kluky pustili. Na Říp nesmíte jít když je pou´t. Vlakem do Roudnice a pak pěšky na Říp 6km.

  1. LenkaS

   Tak to jste znalec! Díky za užitečné informace.

   Hezké výletění,

   LenkaS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD