«

»

Bře 31

Návod na použití Anglie aneb Zajímavosti z anglické koupelny a kuchyně

Jaké jsou zajímavosti Anglie, země Monthy Pytonů, Mr.Beana a Harryho Pottera? Jaká je země, která má místo ministra financí strážce pokladu a zachovává si i ve třetím tisíciletí post lorda strážce pečeti přesto, že pro něj nemá portfej? Zkrátka…velmi britská! Oficiální název zní Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Anglie, kam jsem se vypravila nesčetněkrát, leží v jižní polovině ostrova Velká Británie.

Zajímavosti z Anglie: Koupelny a domy Tudorovců

Historie anglického potrubí

Zajímavosti Anglie budka a schránka

Zajímavosti Anglie - červená budka a schránka

V Anglii mají mnoho zvláštností (od ježdění vlevo přes svérázný humor po koberce v koupelně). Jednou z těch, nad kterými návštěvníci často kroutí hlavou jsou umyvadla opatřená dvěma (od sebe vzdálenými!) kohoutky – jedním na studenou a druhým na horkou vodou.

Pátrala jsem na všemocném Internetu po tajemství dvou kohoutků a vysvětlení jsem našla záhy na jednom diskuzním fóru, kde se odpovědi domáhal zmatený turista, evidentně Američan. Dostalo se mu stručné odpovědi od dvou jiných účastníků fóra, evidentně Britů. První odpověď na otázku proč mají v umyvadle dva kohoutky zněla: „Protože jsme Britové!“ a druhá pak „Protože to takhle máme rádi!“ K tomu není třeba víc co dodávat.

Foto: Protože jsem si umyvadlo nevyfotila, přikládám alespoň fotku typické telefonní budky a poštovní schránky. Hezký páreček!

Kliknutím na fotku zobrazíte prezentaci.

Nechci zpochybňovat výše zmíněné odpovědi, ale historickým faktem je, že horká voda v Británii bývala z nepitného zdroje (měla samostatnou nádrž ) a proto se nesměla míchat s vodou studenou. V mnoha domácnostech, které neprošly rekonstrukcí (anebo „to takhle mají rádi“), jsou pak dodnes u umyvadel dva kohoutky: jeden napravo s horkou vodou a jeden nalevo se studenou vodou (anebo obráceně?). Zdůrazňuji, že vodní proudy obou se od shora až dolů nemají šanci setkat, což činí z mytí rukou poměrně zapeklitý, místy až bolestivý proces.

Soukromý bazének

Návod na použití mi poradil při mé první cestě do Anglie průvodce CK Kristof, náčelník Pavel. „Máš v podstatě dvě možnosti“, řekl mi. „Buď si uděláš bazének, anebo prostě budeš rychle kmitat rukama.“

Důmyslná zařízení na mixování teplé a studené vody jsou přítomná i ve sprše. Mohli bychom parafrázovat Hamleta a zeptat se: „Opařit či nastudit? Toť otázka!“

Starý dům a koupelna ve skříni

Zajímavosti Anglie York

Zajímavosti Anglie - Hrázděný dům v Yorku

Angličané si potrpí na starožitnosti. Není ojedinělé, když jdete po ulici v tak velké a kosmopolitní metropoli jako je Londýn a najednou se vám uprostřed moderní kamenné zástavby mezi Mekáčem a Ká-ef-cé objeví hrázděný dům z doby Tudorovců ze 16.století.

Jeden takový dům jsem navštívila nedaleko od Londýna. Před krbem velkým jako vrata spokojeně vrněl nepostradatelný kocour myšilov… Dům, ve kterém by se mohl klidně narodit William Shakespeare, ale nebyl kouskem ze skanzenu. Byl to dům obývaný nepřetržitě po čtyři staletí, který zakoupili naši hostitelé před pár lety po důkladném výběrovém řízení, ve kterém museli doložit v motivačním dopise a pohovoru svůj zájem o historii a duši domu a zavázat se k jeho údržbě na věky věků.

Když mně paní majitelka prováděla po domě po vrzajících schodech a vrzajících podlahách a ukazovala další a další komůrky, sdílela jsem její nadšení a ptala jsem se, kolik duchů zde přebývá. Tajemně se usmála. Pak mně dovedla k vrzajícím dveřím, které vypadaly, jako když vedou do skříně či spižírny a tak jsem si myslela, že mi chce ukázat garderóbu královny Alžběty I. K mému překvapení se za dveřmi do skříně objevila koupelna!

Rozprava o anglickém počasí a jídle, jak byste ji nečekali

Anglie, země krásného počasí

Zajímavosti Anglie Brighton

Zajímavosti Anglie - Brighton a slunečné počasí

Foto: Brightonská oblázková pláž v pozadí s Brighton Pier.

Přestože anglický humor oplývá šarmantním sarkasmem, takhle průhledně bych ho nepoužila. Pro mně Anglie opravdu byla, je a bude zemí slunečného počasí, což mám vyzkoušeno zhruba při patnácti týdenních a jednom tříměsíčním pobytu, kdy jsem dělala průvodce poznávacích zájezdů a měla možnost nashromáždit dostatek statistických údajů.

Zajímavosti z anglické kuchyně aneb Země dobrého jídla

Když se řekne anglická kuchyně, každý se ošklíbne přinejmenším tak, jako když se řekne anglické počasí. Na tomto místě bych ovšem chtěla rehabilitovat nejen výše zmíněné počasí, ale i anglickou gastronomii.

Jako průvodkyně jsem měla možnost při každé návštěvě Anglie bydlet u některé místní rodiny, kde jsem měla zajištěný nejen nocleh, ale i stravu. Po návratu z náročného každodenního maratonu po památkách jsem se proto vždycky těšila na teplou večeři uvařenou paní domácí, popřípadě panem domácím. Ani jednou za těch zhruba 15 týdenních pobytů se mi nestalo, že by mi některé jídlo nechutnalo.

Zajímavosti anglického stolování

Zajímavosti anglického stolování

Tradiční a netradiční pokrmy

Hostitelé se opravdu snažili, abych mohla ochutnat i něco z tradiční kuchyně, takže jsme měli Shepperd’s PieCottage Pie, Yorkshire pudding nebo Jacket Potatoe.

A na závěr jako dezert třeba citrónový koláč, Cheesecake nebo Millionaire’s shortbread. Angličané jedí hodně skopového, ale i vepřové a hovězí maso. Nejčastější přílohou jsou brambory a obloha z teplé či čerstvé zeleniny. No a na závěr dne sklenička cideru v tradiční hospůdce při hraní typického kvízu… co více si přát?

Musím přiznat, že mezi účastníky zájezdu složených z přepubertálních nebo pubertálních dětí, se vždycky našel někdo, kdo si na jídlo stěžoval. Podle zákona akce a reakce se tak hostitelské rodiny nesnažily tolik vyhovět dětem, u kterých předpokládali, že si tak jako tak budou stěžovat. Servírovali jim proto to, co znají z domova a nad čím se nebudou ošklíbat – špagety s kečupem, hamburgery, nebo pizzu. Jejich smůla…

Oběd a burza brambůrků

Oběd je v Anglii poněkud slabším článkem jídelníčku. Většinou si ho berou z domova v krabičce. Hlavním jídlem je nasládlý toustový chleba s nějakou oblohou, kousek ovoce, sušenka a pití. Kuriozitou je, že k sendvičům přibalí i malé balení slaných brambůrků. Vždycky ráno probíhala v autobuse burza různých příchutí brambůrků. Po octovém balení šli jen ti opravdoví znalci, mezi které se mi podařilo zařadit po pár prvních zájezdech.

Jen jediné věci jsem nikdy nepřišla na chuť. Přisuzuji to krátkodobosti své průvodcovské kariéry. Mluvím o Marmite, příšerně slané toustové pomazánce z kvasnic. To už je i na mně moc kuriózní zážitek.

Takže na závěr vám radím, nebojte se ochutnat vše anglické (kromě Marmite)! Můžete být pouze milé překvapeni.

Čtěte dále======>

And now guys, time to take an action! Please, share on Facebook! (Čas na akci! Prosím, sdílejte na Facebooku!) Nebo nám napište, s jakými kuriozitami a zajímavostmi v Anglii jste se setkali vy!

3 comments

  1. Petra

    Velmi se mi líbila ta poslední fotka vašeho psa.. 😀 Jo a vlastně koho je to pes??.. 😀

    1. LenkaS

      To je pejsek jedné místní rodiny.

  2. Hanca

    Lenko,diky za komentar o Anglii.Hlidam vnoucky 9.rok v Birminghamu a jsem spokojena,protoze jsem zde i 6let pracovala mam i maly statni duchod a to jsem delala jen o vikendu,kdyz dcerka s manzelem byli doma.Delala jsem v hotelu,kde mladi zacinali jako kuchar a servirka a po mem prijezdu zacali studovat a dcerka je ucitelkou nemciny a zet webdesigner .Doma jsem prodala dcercin byt ,mladi si vzali hypoteku a zde si koupili domek.Hned po svem prijezdu jsem zacala studovat v college anglictinu,doma jsem mela jen kurz pro zacatecniky,ale i po tolika letech jsem vdecna,kdyz lide mluvi spisovne a nespusti mistni dialekt.Protoze oba vnoucci uz chodi do skoly zapsala jsem se do kurzu delani bizuterie a ikebany a mezi anglickymi babinkami je mi moc hezky.Jako duchodce mam volnou jizdenku v nasem regionu,tak ji vyuzivam a cestuji za kulturou a pamatkami.Rika se u nas suchy Anglican,ale naopak jsou usmevavi a pohodovi.Kdyz prijedu na dovolenou do Ceska tak mnozi nasi lide si neustale na neco stezuji a jsou nespokojeni.Mladi mluvi s vnukama anglicky a ja vetsinou cesky a kluci patri mezi nejlepsi zaky,co vic si prat,ac bych je chtela mit radeji v nasi krasne zemicce,dulezite,ze jsou tady v pohode.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD