«

»

Bře 11

O tom svérázném Valašském regionu

Valašsko…můj rodný kraj… Slušelo by se napsat hned na začátek něco o tomto svérázném a krásném regionu. Že je krásný, o tom není pochyb a že je svérázný, o tom vás hned přesvědčím. Možná vám neuniklo, že je to jediné království ve střední Evropě. Víte ale, jak vypadá breakdance po Valašsku a čím se Valaši zocelují?

Valašsko zeměpisně

Region Valašsko

Region Valašsko se nachází na severovýchodě České republiky u hranic se Slovenskem. Rozkládá se v kraji Zlínském a sahá od severu na jih a od východu na západ, jak jinak. V této nepřesně definované oblasti se nacházejí města Vsetín, Valašské Meziříčí, Valašské Klobouky nebo Vizovice a především pak Rožnov pod Radhoštěm.

Skanzen v Rožnově

I když se se mnou „nerožnováci“ mohou přít, pro mně je právě Rožnov pod Radhoštěm tím skutečným srdcem Valašska. Mám k tomu tři důvody: Za prvé odtamtud pocházím a jsem správný lokálpatriot, za druhé se město rozkládá pod poutní horou Radhošť v pohoří Beskyd a za třetí je v něm známý Rožnovský skanzen, neboli Valašské muzeum v přírodě.

Kliknutím na fotku zobrazíte prezentaci.

Valašsko skanzen

Valašsko - skanzen

Foto: Skanzen v Rožnově je tím pravým srdcem Valašska

My jsme Valaši, jedna rodina

Valašská legenda

Valaši přišli někdy v 16.století na území Beskyd až z dalekého Rumunska, aby našli vhodné pastviny pro svá stáda ovcí. Poeticky to popisuje báseň Valašská legenda od Metoděje Jahna:

“Když pánbíček dělil mezi lidi kraje,

Slovákovi zem dal, révy žár, kde zraje,

Hanákovi zase řepné, žitné lány,

jenom starý Valach stál tu zadumaný.“

Pánbíček na milého Valáška zapomněl a nakonec mu přidělil „jen ty černé hory“ – Beskydy. Na jejich stráních Valášek začal chovat ovce a už nikdy nezatoužil po jiném domově. Horské klima, méně úrodná půda a samozřejmě slivovice místní lid vpravdě zocelily a daly vzniknout jedinečné kultuře, kterou je možné si připomenout na různých folklórních akcích po kraji a nejčastěji právě v Rožnovském skanzenu.

Valašské ovce

Ovce na Valašsku

Foto: Ovce zvědavé Valašské

Valašské království a tvrdá měna

Možná vám neuniklo, že region Valašsko byl prohlášen za království v čele s králem Bolkem Polívkou. Nedávno sice údajně nastal převrat a král byl svržen, což mi trochu pokazilo iluze, nicméně mám stejně valašský pas a nyní i valašskou měnu.

Přišla jsem k ní tak, že v Rožnově pod Rahoštěm před superkarketem našla moje babička 1 zemňák. Kdo by nevěděl, co to je, tak zemňák je ve valašském nářečí brambor (roste ostatně v zemi). No, ale abych to uvedla na pravou míru, babička nenašla brambor, ale jeden peníz Valašského království zvaný zemňák a byla tak hodná, že mi ho dala. Je to tvrdá měna – cpe se do nákupního vozíku a já ho teď nosím pořád v peněžence. (Jinak je to ale reklamní předmět jakési místní firmy, ale i tak dobrý).

Valašský odzemek a kořeny breakdance

Na Valašsku se pořád něco děje, centrem těchto akcí je skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, ale i jednotlivé obce, vísky a města. Nejzábavnější podívanou slibují odjakživa soutěže a představení tance zvaného odzemek. Je to hodně svérázný a výhradně mužský tanec, ve kterém mají „mladíci“ všeho věku předvést svůj fyzický um i um umělecký. Je to prostě kulturní poklad.

Schválně si to zadejte na Youtube (samozřejmě až dočtete tenhle a všechny ostatní články na fotokompas.cz) anebo klikněte na link video a podívejte se, jak vypadá Valašský odzemek v reálu.

Zazpívat si můžete taky. Nápěv je jednoduchý podle koledy Pásli ovce Valaši, jen slova jsou jiná: “Po Valašsky od země, kdo ty kozy zažene. A já bych jich byl zahal, ale sem sa vlka bál.”
Takže až se vydáte na Valašsko na výlet, tak si budete moct zazpívat odzemek případně se i zúčastnit soutěže v tomto tanci.

Mimochodem, pokud dokoukáte video až do konce, zjistíte, kde má kořeny breakdance (po Valašsky brékdens). Podezřívám Američany, že se vlastně inspirovali u nás na Valašsku!

Valašský odzemek

Valašský odzemek

Na závěr ještě pár užitečných tipů na výlety

Tak doufám, že jsem vás nalákala na návštěvu „teho našeho Valašského regióna“. Každoroční folklórní akce jako tradiční řemeslné trhy – Jarmaky, Rožnovské slavnosti či Valašský rok potěší jak dospělé tak děti. Když to spojíte s horskou turistikou, případně cyklistikou na nově otevřených cyklostezkách, tak vám už nic scházet nebude.

Tipy na výlet

  • Valašské muzeum v přírodě neboli skanzen v Rožnově pod Radhoštěm
  • Pustevny a Radhošť
  • Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou
  • Hrad Helfštýn
  • Anebo zkuste trochu těžší kalibr – návštěvu Ostravy a vysoké pece nebo dolu Landek v Ostravě.
  • Cyklostezka Bečva vede z Velkých Karlovic podél řeky Bečvy až kamsi k Tovačovu. Jedna její odnož vede podél Rožnovské Bečvy a je zvláště vhodná i na Inline brusle.

Čtěte dále ======>

Děkuji mojí babičce za konzultaci valašského dialektu a knize Jaroslava Štiky: Moravské Valašsko, 1973 Profil Ostrava, Cena brožovaného výtisku 15,00 Kčs.

Tož kliknite na tén fésbuk a lajkujte Valašsko! Budeme moc rádi, když budete šérovat náš web!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD