«

»

Bře 17

Proč je skanzen v Rožnově pod Radhoštěm lepší než zoologická?

Když už jsem u toho psaní o valašském regionu, tak budu hned pokračovat článkem o Valašském muzeu v přírodě, neboli skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Tohle muzeum staveb pod otevřeným nebem je největší v České republice a druhé nejstarší ve střední Evropě (po Přerově nad Labem). Co má společného se zoologickou a jaké nevšední zážitky vám může připravit?

Valašské muzeum v přírodě

Živoucí inventář

Valašské muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě

Kliknutím na fotku zobrazíte prezentaci.

Rožnovský skanzen byl počinem bratrů Jaroňkových. Jeho ideu nosili dlouho v hlavě a slavnostní založení skanzenu se událo roku 1925. Protože Jaroňci byli pokrokoví muži činu a doba tomu přála, podařilo se jim dát základ muzeu, které od té doby neustále vzkvétalo a stále vzkvétá. Dnes má Valašské muzeum tři areály, ve kterých stojí stovky staveb (příště to spočítám přesněji).

„Nechceme budovati mrtvé skladiště předmětů…“

Prohlašoval již od začátku Bohumír Jaroněk a to se mu také splnilo. Ukázky lidových řemesel, lidových tanců a tradičního hospodaření jsou vidět celoročně. Zážitek je to skutečně autentický, jak vás hned přesvědčím.

Pohádka o huse aneb hospodářství na vlastní kůži

Husa pán tvorstva ve skanzenu Rožnov

Husa pán tvorstva ve skanzenu Rožnov

Valašské muzeum je živé. Přesně to znamená, že v něm žijí nejrůznější hospodářská a domácí zvířata, od slepic, koní, koček, krav, koz až po jednoho osla. (Ten tu hýká tak silně, že je to slyšet v půlce Rožnova.) Jedno zvíře je zde ovšem pánem všeho tvorstva. Je to husa domácí.

Husí královny se kolebají s hlavami vysoko vztyčenými a vypadají, jako by jim to tu všechno patřilo. Na jaře sedí na vejcích, tak to ostatně drůbež dělá. Jenže tu chybí varování:

Pozor na nebezpečí husího útoku v období líhně!

Jako již pravidelně na jaře, kráčela jsem si to po cestičkách ve skanzenu Valašská dědina a vychutnávala krásné velikonoční počasí. Kolem bylo živo, zvířata i návštěvníci si také užívali krásného dne.

Všimla jsem si také několika hus, které byly na stráží za mostem poblíž hospodářských stavení. Podle jejich bojovného postavení mi došlo, že asi budou mít vzadu u potoka hnízdo a proto jsem se dala na ústup. I přesto, že jsem stále zrychlovala a mířila směrem od domnělého hnízda, husa bodyguard se vydala odhodlaně za mnou.

Myslím, že nešla ani tak po mně, ale po tom bílém chlupatém podivném stvoření. Zkrátka dostala pifku na našeho psa. (Podotýkám, že nemáme bojové psí plemeno. Popisovaná bílá plyšová kulička je náš bišonek Bretík, kterému byla nějaká husa úplně ukradená). Nicméně dotyčná husa se začala přibližovat neustále nabíraje rychlost. Když se přiblížila asi na dva metry vycítila příležitost k útoku, mocně zasyčela a křídly se snažila umlátit našeho Bretíka.

Začala jsem proto nebohého psa „zachraňovat“ tahem vodítka směrem od husy, což mělo za následek jeho škrcení. Těžko říct, co pro něj bylo horší. Ale nebojte se, nakonec všechno dobře dopadlo, přišel krásný princ a husu zahnal.

Jaro ve valašském muzeu

Živý skanzen v Rožnově

Živý skanzen v Rožnově

Rozhodně a to zdůrazňuji, vás nechci od výletu do skanzenu v Rožnově odradit. Ostatní obyvatelé jsou převelice milí, kozel se nechá podrbat na bradě, králíci nakrmit a dokonce i ty husy po vylíhnutí housat jsou jako mílius.

Rok před husím útokem jsem tu byla, když byla housátka už vylíhnutá a to mně matky husy nechaly kolem sebe poskakovat s foťákem asi hodinu a vypadalo to, že jsou hrdé na to, jak se jim ta housátka krásně vyvedla. Všem ta roztomilá žluťoučká stvoření ukazovala a procházela se s nimi po dvorku. Zkrátka pravé jaro na vsi!

Řekněte sami, může být něco roztomilejšího?

Jaro ve skanzenu Rožnov

Jaro ve skanzenu Rožnov

A co teprve děti (zejména ty, co si myslí, že kráva je fialová), ty jsou tady úplně nadšené. Za dozoru rodičů tahají koťata za ocas, kozla za rohy, krmí králíky, plaší drůbež, zkrátka prožívají pravé dobrodružství.

No uznejte, skanzen v Rožnově rozhodně není žádné „skladiště předmětů“.

Praktické informace

Do skanzenu v Rožnově se dostanete tak, že zahnete u hotelu Eroplán doprava nebo doleva, anebo pojedete rovně. To záleží, z které strany budete přijíždět.

Jako první je třeba navštívit novou budovu u hlavní silnice, kde jsou pokladny. Tam se budete muset rozhodnout, zda chcete lístek na všechny tři areály (180,-Kč) anebo na každý zvlášť (60-100,-Kč). Snížené vstupné mají samozřejmě děti a ještě sníženější psi. K dispozici je také rodinný tiket.

  • Nejstarší areál se nazývá Dřevěné městečko a představuje náměstíčko s obytnými domy, kostelem, hřbitovem (zvaným Slavín) a hospodou (určitě okoštujte kyselicu, zelňačku na valašský způsob a jako zákusek proslulý frgál).
  • Druhým areálem je Mlýnská dolina. K vidění je tam vodní mlýn, hamr a další fungující technické stavby. A protože byste nevěděli, jak takový náhon na mlýnské kolo spustit, pustí vás tam jedině s průvodcem ve skupince, na rozdíl od ostatních dvou areálů.
  • Třetím a největším areálem je Valašská dědina. Rozprostírá se do vršku na svahu kopce a najít tam můžete obytná stavení se zahrádkami, salaš, školu a hospodářská stavení včetně itineráře zmíněného výše no a samozřejmě hospodu s valašskou kuchyní.

Čtěte dále ======>

Tož dejte si náš web do přátel na fésbuku, aby sa všici dověděli o tém širém světě!

Více informací o skanzenu v Rožnově (Valašském muzeu v přírodě) naleznete na stránkách www.vmp.cz. Tož buďte vítáni!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD