«

»

Dub 01

Fontána s vlastní garderóbou a další unikátní památky Belgie

Belgie je země, kterou známe hlavně díky pralinkám a Evropské Unii. Tento nevelký stát toho ale nabízí mnohem více, například čůrajícího chlapečka, čůrající holčičku nebo úchvatné Atomium házící prasátka na kilometry daleko. Pokud zavítáte do Bruselu, budete se taky moct vydat na jednodenní výlety po památkách Belgie – například do malebných měst Bruggy a Ghent nebo na nákup diamantů do Antverp!

Čůrající chlapeček a holčička

Manekýn Manneken

Brusel - čůrající chlapeček

Brusel – čůrající chlapeček

Nejslavnějším symbolem Bruselu je bezesporu notoricky známý čůrající chlapeček, neboli Manneken Pis či Petit Julien, jak ho poeticky nazývají frankofonní Belgičani. Tato překvapivě malá bronzová soška byla zhotovena Jerome Duquesnoyem v roce 1619, i když legendy vztahující se k postavičce jsou ještě o stovky let starší.

Ještě v tomtéž století obdržela soška nahého chlapce první obleček a od té doby se jeho garderóba rozrostla na více než 800 nejrůznějších módních kreací, které jsou k vidění v Muzeu města Brusel na hlavním náměstí Grand-Place.

Soška se pravidelně obléká k různým příležitostem (přesněji je oblékána). Na narozeniny Elvise Presleyho 8.ledna ho můžeme spatřit v kostýmu rokenrolového krále, 27. ledna zas v paruce a kabátku Wolfganga Amadea Mozarta.

Jestli se vám tyhle hábity zdají kuriózní, tak vězte, že chlapeček má v zásobě i kostým veterináře, pilota formule 1, bojovníka kung-fu, afrického náčelníka a dokonce i speleologa!

Foto: Dne 8.dubna byl chlapeček oblečený do judistického kimona. Že by byl svátek sv.Judy?

Konec diskriminace žen?

Brusel - čůrající holčička

Brusel – čůrající holčička

O chlapečkovi vědí všichni, ale není moc známo, že má v Bruselu i svůj ženský protějšek. Ve slepé uličce, zcela nepovšimnutá sedí za mříží Jeanneke Pis(ne)čůrající holčička. A zatímco si její bratříček vesele močí do fontány, Jeanneke nečůrá.

Bronzová soška holčičky byla vytvořena teprve v 80.letech a tak se není čemu divit, že dosud nezískala věhlasu svého o 366 let staršího bratříčka.

Pokud se chcete dozvědět více, navštivte oficiální webovou stránku čůrající holčičky. Dozvíte se tam, že malá Jeanneke má za cíl nejen zrovnoprávnit ženy, ale také přispět k výzkumu rakoviny. Mince, které hodíte do fontány nejen, že vám splní přání, ale navíc budou věnovány na dobrou věc.

Tip: Soška Nachází se v Impasse de la Fidélité, blízko Café Delirium, o kterém jsem psala v článku o zajímavostech belgické kuchyně. Je velmi snadné tuhle malou uličku přejít, přestože leží blízko Grand Place, ale nevzdávejte to, asi napotřetí se určitě trefíte.

Brusel mapa čůrající holčička

Brusel mapa a čůrající holčička

Mapa centra Bruselu s vyznačenou cestou od Grand-Place k čůrající holčičce.

Moderní památky Bruselu

Sjednocená Evropa v rozdělené Belgii

Belgie se skládá ze tří regionů:

  • Vlámský region obývá převážně holandsky mluvící obyvatelstvo;
  • v jižním Valonském regionu žijí frankofonní Belgičani;
  • v regionu Brusel jsou oba jazyky a národy rovnoprávné.
Brusel - Evropský parlament

Brusel – Evropský parlament

Kvůli kulturním, jazykovým a také ekonomickým rozdílů obou částí země její rozdělení stále visí ve vzduchu. Jediným sporným bodem zůstává právě rovnoprávný Brusel. Hlavní město je z větší části frankofonní enklávou, která leží ve Vlámské části země. Používá sice všude dvojjazyčné nápisy, napůl však rozdělit nejde. Paradoxem je, že to samé znesvářené město hostí instituce, které tvoří základ sjednocené Evropy.

Návštěva Evropského parlamentu

Moderní budovy úřadů Evropské unie jsou rozesety po celém Bruselu a ta ústřední – Evropský parlament, je otevřená pro veřejnost (tedy pokud zrovna neprobíhá plenární zasedání). Přesnější informace a spoustu materiálů vám dají v informačním centru v komplexu parlamentních budov.

Jděte do Heyselu!

Heysel (čteno Hajzl) je okrajová část Bruselu. A když vás v Bruselu někdo pošle do Heyselu, tak vám v podstatě říká, abyste se šli podívat na Atomium, jednu z nejzajímavějších staveb ve městě a podle mně i na světě.

Atomium je architektonicky ztvárněný model molekuly železa zvětšený 165 miliardkrát. Byl navržen André Waterkeynem jako hlavní atrakce světové výstavy Expo 58. Stavba je to vskutku fascinující a při jasném počasí její kovový plášť hází prasátka až do samotného centra Bruselu.

Info: Vstupné stojí pro dospělé 11 Euro a mají otevřeno každý den od 10 do 18h. Počítejte s návalem lidí a nechejte si časovou rezervu.

Brusel Atomium

Brusel – Atomium

Foto: Atomium v noci svítí jako vánoční stromeček

Výlet po městech a památkách Belgie

Kromě Bruselu nabízí Belgie mnoho krásných měst se spoustou architektonických památek. Protože je to malá země, všechny jdou navštívit během jednodenních výletů. Všechny by si zasloužily vlastní cestopis, ale teď alespoň nabízím tipy na výlet:

Bruggy

Bruggy – jednoznačně stojí na jedné z prvních příček mezi nejkrásnějšími městečky na světě. Právem patří do světového dědictví UNESCO a přezdívá se jim Benátky severu. Cesta vlakem trvá pouhou hodinu.

Památky Belgie Brugy

Památky Belgie – Brugy

Foto: Malebné Brugy, kterým se přezdívá Benátky severu, patří k největším skvostům mezi belgickými památkami

Lovaň

Památky Belgie Lovaň

Památky Belgie – Lovaň

Leuven (česky Lovaň) je příjemné historické město co by kamenem dohodil od Bruselu, které je především proslulé svou univerzitou a pivovarem, kde vzniká populární Stella Artois! Krásná symbióza. Z Bruselu opět nejlépe vlakem a za půlhodinky jste tam!

Foto: Kuriozní fontána v Lovani symbolizuje studenta, který si lije do hlavy informace.

Ghent

Ghent – historické město s mnoha architektonickými památkami. Vlakem jste tam z Bruselu za půl hodiny. Pokud máte naspěch, spojte návštěvu Ghentu ještě s Bruggami. Během jednoho dne se to dá stihnout.

Ostende a pobřeží Severního moře

Ostende – přímořské letovisko nabízí možnost na pěkný výlet za slunného víkendu, ale koupání na severu bych raději oželela… Z Bruselu je to tentokrát strašně daleko – skoro hodinu a půl. Příjemným zážitkem a mým osobním tipem je jízda pobřežní přímořskou tramvají č.0 z Ostende do Blankenberge či naopak.

Antverpy a výlet za diamanty

Památky Belgie Antverpy

Památky Belgie – Antverpy

Foto: Hrad Het Steen na břehu řeky Šeldy v Antverpách

Antverpy – kdo si chce pořídit nějaký ten diamant, rozhodně by neměl vynechat zlatnické butiky v tomto městě. My ostatní si ty diamanty můžeme prohlédnout alespoň v místním muzeu. Rychlíkem z Bruselu je to opět jen 30 minut.

Belgie stojí poněkud stranou hlavního turistického zájmu nás Středoevropanů, přitom letadlem jsme tam z Prahy za hodinu a půl. Poté už stačí zůstat na jednom místě a jezdit vlakem na výlety za památkami, kterých je v Belgii nepočítaně.

Čtěte dále ======>

Kdyby mohla, sdílela by čůrající holčička tento článek o památkách Belgie na Facebooku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD